Prasidėjus 2019 metams, Europos inovatyvių universitetų konsorciumas (ECIU) paskelbė apie šiemet startuosiantį naująjį jungtinį Europos universitetą. Tai susiję su Europos Komisijos (EK) paskelbtu kvietimu teikti paraiškas „Erasmus +“ programai 2019 metams. Iš numatomo 3 mlrd. eurų biudžeto 2019 m., 30 mln. eurų skirta pirmajam pilotiniam Europos universitetų tinklų etapui. Tai nauja iniciatyva, siekiant sukurti bendrą Europos švietimo erdvę iki 2025 metų, kuri, kaip teigiama ECIU pranešime, taip pat atliepia ilgalaikę šio universitetų konsorciumo strategiją.
Iki 2024 m. iš viso planuojama suformuoti apie dvidešimt Europos universitetų tinklų, kurių kiekvieną sudarys universitetai iš skirtingų Europos regionų. Tokiu būdu siekiama stiprinti Europos tapatybę, Europos universitetų konkurencingumą globalioje erdvėje, gerinti mokymo kokybę ir nubrėžti gaires, kaip Senojo žemyno aukštasis mokslas vystysis 2025–2030 m. perspektyvoje. Ypatingas dėmesys bus skiriamas universitetinių studijų atnaujinimui ir studentų bei akademinio personalo mobilumui.
„ECIU tinklui priklausantys universitetai yra aukštojo mokslo lyderiai, nebijantys rizikuoti ir diegti realias naujoves Europos švietimo žemėlapyje“, – ECIU pranešime teigia šio konsorciumo prezidentas Viktoras van der Chijsas.
Diskutavo apie Europos aukštojo mokslo ateitį
KTU prie ECIU konsorciumo prisijungė 2016 metais ir yra vienintelis universitetas Lietuvoje, priklausantis šiam tinklui. Europos universitetų tinklų įgyvendinimo iniciatyva paskatino KTU atstovus dar 2018 m. pabaigoje surengti diskusiją „Europos aukštojo mokslo (r)evoliucija: ką galime pasiūlyti ateičiai?“ („(R)evolution of education in Europe: what do we have to offer for the future?“). Universitetas į ją pakvietė politikos, viešųjų institucijų, verslo ir akademinės bendruomenės atstovus bei studentus. Renginio dalyvius sveikino rektorius prof. Eugenijus Valatka. Renginį moderavo KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas dr. Ainius Lašas.
Diskusijos dalyviai aptarė šiuolaikines skaitmenizacijos, mobilumo, socialinių iššūkių tendencijas aukštajame moksle ir ieškojo atsakymų į klausimus, susijusius su mokymosi formomis ir metodais besikeičiančioje visuomenėje, dėstytojų bei studentų kompetencijomis, aukštojo mokslo ir universitetų ateitimi.
Renginyje dalyvavo ir savo įžvalgomis dalijosi Kauno m. savivaldybės mero pavaduotojas Simonas Kairys, UAB „Skubios siuntos“ generalinis direktorius Vladas Lašas, UAB „Sicor Biotech Group“ (TEVA įmonių grupė) asocijuotas direktorius Šarūnas Pečiokas, UAB „Continental Automotive Lithuania“ atstovė Živilė Stonienė, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ekspertas Vydūnas Trapinskas, VšĮ „Kaunas IN“ atstovai Tadas Stankevičius bei Neringa Valantienė ir kt.
„Kokybiškas aukštasis mokslas – viena pagrindinių visuomenės varomųjų jėgų, tad, siekdami kurti visiškai naują požiūrį į ateities mokymąsi ir studijas, pakvietėme apie tai diskutuoti verslo, viešųjų institucijų, mokslo ir politikos lyderius. Jų įžvalgos ir identifikuoti iššūkiai apie ateities specialistų poreikį, akademinio personalo vaidmenį ateities universitete bei galimą inovatyvaus mokymosi indėlį tvaraus regiono vystymosi kontekste, turės didelę reikšmę ir padės kurti naujus studijų modelius“, – pažymi KTU Studijų organizavimo departamento direktorė Kristina Ukvalbergienė.
Glaudesne aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavimo svarba bei KTU surengtos diskusijos reikalingumu neabejoja VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ekspertas Vydūnas Trapinskas: „Kartu su verslo bei akademine bendruomene dalintis įžvalgomis, koks turėtų būti ateities universitetas – prasminga ir naudinga kiekvienai mokslo institucijai. Džiugu, kad KTU stengiasi atliepti verslo matymą, nestovėti vietoje ir pasitikrinti, kokie lūkesčiai keliami universitetui ilgalaikėje perspektyvoje“.
„KTU inicijuota diskusija – svarbus, toliaregiškas žingsnis, planuojant ateities universiteto viziją. Kauno miestui stiprūs universitetai – vienas esminių miesto konkurencingumo išlaikymo bei didinimo veiksnių, todėl išties džiaugiamės, kad net ir apie tolimą ateitį visi kartu kalbame ir diskutuojame jau šiandien. Diskusijos metu buvo pasiūlyta išties daug šių dienų universiteto aktualijas atliepiančių, evoliucinių bei futuristinių-revoliucinių idėjų, tačiau vieningai sutarta, kad universitetas – ar Europos universitetas – turėtų likti fizine, ne tik mokslo ir studijų, bet ir bendruomenę buriančia vieta“, – sakė VšĮ „Kaunas IN“ Verslo skyriaus vyriausioji projektų vadovė Neringa Valantinė.
KTU inf.