Gyvosios archeologijos šventės ne šiaip sau vis aktyviau įsilieja į mūsų gyvenimą. Jos suteikia progą visiems norintiems tiesiogiai prisiliesti prie tolimosios praeities, iš arti pajusti jos alsavimą, save patį pajusti jos dalimi. Tam puikiai pasitarnauja renginiuose pristatomi atkurti vaizduojamo laikotarpio drabužiai, karinė apranga, ginklai, archajiniai amatai, maisto gaminimo ypatumai. Jei teko tokioje šventėje pabuvoti, savo įspūdžiais pasidalinkite su interneto portalu Pickvibe.
Kas dedasi Kernavės gyvosios archeologijos švenčių metu?
Kernavėje gyvosios archeologijos šventės kasmet vyksta jau nuo 1999 metų ir nepraranda savo populiarumo, pritraukdamos smalsuolių minias. Į festivalius amatininkai atsiveža savo rankomis atkurtus senovinius dirbinius, mokina lankytojus žiesti puodus, nusipinti juostą, nukalti geležinį įnagį. Taip pat yra sudarytos galimybės išsiperti viduramžių pirtyje.
Festivalių metu veikia mokomasis kiemelis vaikams. Jame mažieji gali žaisti senovinius žaidimus, pasidaryti spalvotų karoliukų vėrinius, piešti ir lipdyti, jie iš arčiau gali susipažinti ir su archeologo profesija.
O suaugusieji gali senovinėje duonkepėje krosnyje iškepti gardžios naminės duonos, išsivirti iš pelenų muilo, patikrinti akies aštrumą ir rankos stiprumą, šaudydami iš lanko. Čia galima apsilankyti karių stovykloje, pasimatuoti jų šarvus, pamosuoti kalaviju, dalyvauti kitose kariškose pramogose.
Kuo lankytojus pritraukia Apuolės piliakalnyje vykstanti senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis?
Skuodo rajone esantis Apuolės piliakalnis rašytiniuose šaltiniuose – Rimberto kronikose pirmą kartą buvo paminėtas 853 metais, čia buvo aprašytas tuometinėje kuršių žemėje aštuonias dienas trukęs Apuolės tvirtovės gynėjų mūšis su vikingais, kuris baigėsi taikos derybomis, po kurių vikingai atsitraukė, gavę išpirką. Šventėje atkartojami tų dienų įvykiai.
Į festivalį nuolat atvyksta didelis būrys viduramžių karių ir amatininkų klubų nariai ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Švedijos, Lenkijos, Čekijos ir kitų šalių. Per dvi dienas trunkantį festivalį pristatomi IX amžiaus kuršių ir vikingų amatai, buitis, vyksta imitaciniai vikingų ir kuršių kariuomenių susirėmimai. Taip pat galima dalyvauti senoviniuose žaidimuose, pamėtyti į taikinį senovinio tipo kirvį ar ietį. Pertraukose tarp istorinių atrakcijų koncertuoja archajinio folkloro kolektyvai.