Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

JAV poetas, VDU dėstytojas dr. M. Black: laisvieji menai mums padeda įkūnyti savo žmogiškumą

  • 2024-11-25
  • kaunieciams.lt
  • Politika, Redakcija

„Politinis strategas Jamesas Carville’as sugalvojo kažką panašaus į šūkį Billui Clintonui: „Svarbiausia – ekonomika, kvaily“. Manau, kai daugelis amerikiečių pamato save lyg „Monopolio“ žaidėjus, jiems išteklių prieinamumas ir įperkamumas gali tapti tokie svarbūs, kad tai trukdo turėti ilgalaikę viziją. Prezidento rinkimų rezultatai parodė, kas nutinka, kai visuomenėje nėra plačiai įsisavinami laisvieji menai. Manau, per ateinančius mėnesius ir metus JAV giliau suvoks, ką pasirinko“, – samprotauja lietuviškų šaknų turintis „Fulbright“ mokslininkas, JAV poetas, San Diego universiteto dėstytojas dr. Malachi Black, kuris šiuo metu dėsto Vytauto Didžiojo universitete (VDU).

Pasak poeto, prezidento rinkimai galimai leidžia matyti naujas išraiškas to, ką galima vadinti nuolat besikeičiančiu tapatybės pojūčiu. Savo dėstomose Amerikos civilizacijos paskaitose VDU Anglų filologijos studentams dr. M. Black akcentuoja Amerikos savivoką – kaip ji yra suprantama per pasakojimo elementus, politines struktūras ir net žaidimus, tokius kaip „Monopolis“, kurį galima laikyti Amerikos civilizacijos ir kultūros atspindžiu.

Dėstytojas yra didelis laisvųjų menų (artes liberales) šalininkas – studijų, kurios aprėpia įvairias disciplinas nuo literatūros ar gamtos mokslų iki filosofijos ir skatina platų, gilų mąstymą. Pašnekovas tikina, kad kritiko Kenneth Burke frazė „įranga gyvenimui“, kuria jis apibūdino literatūrą, itin tinka ir laisviesiems menams. Neatsitiktinai šiuo metu dr. M. Black dėsto būtent VDU – universitete, kuris pirmasis Lietuvoje pritaikė laisvųjų menų koncepciją savo studijose.

„Laisvieji menai suteikia tam tikrą rinkinį gebėjimų, kurie skatina ir palaiko mūsų laisvę. Jie leidžia išsivaduoti iš nežinojimo nelaisvės ir taip pat nubrėžia laisvos minties kontūrus, kurie yra bet kurios laisvos visuomenės pagrindas. Manau, kad laisvieji menai padeda mums įkūnyti savo žmogiškumą, kuris yra vis svarbesnis susiduriant su besivystančiomis technologijomis. Tęsiantis XXI amžiui, pamatysime, jog laisvieji menai iš tiesų yra pagrindinis mechanizmas, padedantis išlaikyti aiškią vertybių sistemą ir tikslingumą“, – prognozuoja dr. M. Black.

Riboto dėmesio eroje nėra labiau prieinamo meno už poeziją

Ne vieną apdovanojimą už savo kūrybą pelnęs poetas sako, kad poezija šiandien yra vienas labiausiai nuvertintų menų. Visai kaip laisvieji menai ir literatūra, poezija gyvenimui ir pasaulio suvokimui suteikia gilumo. Dr. M. Black itin patinka viena citata iš Jameso Joyce‘o romano „Ulisas“, kurio vienas iš veikėjų taikliai apibūdina šį gilumą: „Svarbiausias klausimas apie meno kūrinį – kokio gylio yra gyvenimas, iš kurio tas kūrinys yra kilęs?“.

„Patirties gilumas yra būtent tai, ką poezija gali suteikti kiekvienam skaitytojui – kai ji patiriama su visu savo keistumu, dvejojimu ir išmintingumu. Jei dažniau susidurtume su žmogiškumu, kuris yra poezijos šerdyje, manau, išsilaisvintume iš daugelio iššūkių. Riboto dėmesio eroje nėra labiau prieinamo meno už poeziją, tačiau nesu tikras, kiek žmonių apskritai žino, kad ji vis dar egzistuoja“, – teigia pašnekovas.

Lietuvoje – nuolatinis istorijos persipynimas su ateitimi

Dr. Malachi Black turi lietuviškų šaknų, nes jo proseneliai iš tėvo pusės yra kilę iš Lietuvos: prosenelis Morrisas Black kilęs iš Truskavos miestelio Kėdainių rajone, o prosenelė Rebecca Black – iš Šeduvos Radviliškio rajone. Dėstytojas atskleidžia, kad yra aplankęs šias vietas, nors apie jo prosenelius, kurie į JAV emigravo dar apie 1904–1905 m., žinoma nedaug.

„Kai jie išvyko, Lietuva vis dar buvo carinės valdžios kontroliuojama, ir jų pėdsakų yra labai, labai mažai. Šeduva yra, įvairiomis prasmėmis kalbant, neįprasta. Dabar ten statomas didelis muziejus „Dingęs štetlas“, kuriam daugiausia lėšų paaukojo iš P. Afrikos kilęs rėmėjas. Taigi, tai yra tarptautinių sankirtų erdvė. Manau, tame, kad galiu žengti tomis pačiomis Truskavos ir Šeduvos gatvėmis, kuriomis žengė ir mano protėviai, slypi didelė galia“, – tvirtina poetas. Anot jo, Lietuvos žmonės, kultūra ir gamta įkvepia.

„Tai, ką Lietuva pasiekė per mažiau nei 35 nepriklausomybės metus, yra nuostabu. Mano patirtis čia giliai rezonuoja su tuo pačiu aspektu, kuris būdingas ir mano entuziastingiausiems susidūrimams su filosofija, literatūra ir menais apskritai, tarp jų ir laisvaisiais – tai yra abipusiai daug naujo atskleidžiantis praeities susitikimas su ateitimi. Manau, Lietuvoje – tiek materialiajame, architektūriniame, tiek dvasiniame, civilizaciniame lygmenyse – matome nuolatinį tam tikros istorijos persipynimą su tam tikra ateitimi“, – mano dr. M. Black.

Amerikiečiui nesvetimas ir lietuviškas klimatas, kadangi jis užaugo netoli Niujorko, toje JAV dalyje, kuriai taip pat būdinga metų laikų kaita. „Manau, egzistuoja ne viena, o daug Lietuvų – priklausomai nuo to, kokį žmogų susitinki, iš kurios kartos jis yra kilęs. Tas pats galioja visoms šalims. O aš, kaip prašalaitis, skiriantis tam tikrą antropologinį dėmesį, suprantu, kad, kaip ir pažangiose fizikos formose, esu dalelytė, kurios stebėjimas daro įtaką tam, kur esu ir ką matau“, – svarsto pašnekovas.

Džiugina VDU studentų tikėjimas autentiškumu

Dalindamasis mintimis apie studentus JAV ir Vytauto Didžiojo universitete, dėstytojas teigia, kad šiandien jaunimas visame pasaulyje naudoja tą patį „pasą“ – savo socialinių tinklų paskyrą. Jauniems žmonėms internetas nėra tik kažkas virtualaus – jie ir realų pasaulį, ir internetą suvokia kaip vienodai tikrus. Šis realumas galimai turi įtakos jaunų žmonių dėmesingumui.

„Tačiau aš pamačiau, kad VDU studentai nuostabiai atsiliepia į autentiškumą, nuoširdaus rūpesčio išraiškas. Jiems būdingas džiuginantis tikėjimas autentiškumu kaip vedliu ir kaip prasmingumo ženklu. Aš tai labai vertinu“, – sako VDU Anglų filologijos katedroje dėstantis dr. M. Black, kitą semestrą universitete skaitysiantis literatūros ir medijų bei etninės literatūros paskaitas.

Paklaustas apie jam įsiminusius, neseniai perskaitytus eilėraščius, dr. M. Black sako, kad jį sujaudino Matthew Buckley Smith kūrinys „Nugirsta skaityme“ („Overheard at a Reading“), publikuotas literatūros žurnale „32 Poems“. Poetas pats šiuo metu taip pat rašo naujus eilėraščius – anot jo, naujausia kūryba paremta jo patirtimis Lietuvoje: kasdienybe, praeities, dabarties ir ateities susidūrimais.

Dr. Malachi Black tikina, kad įkvėpimo šaltiniu jis laiko patį sąmoningumą, o kalba yra įdomi membrana, parodanti sankirtą tarp išorinio ir vidinio pasaulio, leidžianti žmonėms geriau suprasti save, savo emocijas ir pasaulio patyrimą. Svarbiausia ir sunkiausia rašytojo užduotis – atskirti tiesą nuo netiesos bei išraiškas, kurios yra nereikšmingos ar nereikalingos, nuo tų, kurios yra būtinos.

„Tai, kas yra būtina, ateis savo laiku ir savo sąlygomis. Tokia yra mūsų užduotis: visai kaip olimpietis, kuris nuolat treniruojasi, turi būti pasiruošęs svarbiam įvykiui, kai jis ateis. Tad didžioji dalis to, ką parašome, yra blogos kokybės – tiek mano, tiek kitų. Turime išmokti atpažinti, kur slypi tiesa tame, ką norime pasakyti, ir išmokti tai ugdyti“, – įsitikinęs dr. M. Black.

Dr. Malachi Black Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Anglų filologijos katedroje dėsto paskaitas dalyvaudamas „Fulbright“ stipendijų programoje.

 

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Kvaišalus iš užsienio besisiuntusiam vyrui siūloma taikyti priverstinį gydymą

Nuo gegužės 1-osios vėl leidžiama žvejoti lydekas

Kviečiama dalyvauti piešinių konkurse!

Kauno mugė „Pavasaris 2026“ sugrįžta

Kaune atidaroma dronų valdymo mokymo stovykla

Žiniasklaidos laisvės indekse Lietuva iš 14-os nukrito į 15 vietą

Ką kam žada žvaigždės?

Kauno geležinkelio stotis

Atnaujintos Kauno geležinkelio stoties prieigos

Kodėl Aplinkos tvarkymo paslaugos daugiabučiams svarbios visus metus?

„Delfi“ iniciatyva „Saugu“ lankysis Utenoje: ar jaučiatės saugūs 

Ukrainos pamokos NATO karybai

Svajonių automobilis: ar verta žvalgytis už Atlanto?

1500 pradinukų išbandė dešimt sporto šakų

Kas vyksta „Kauno Žalgirio“ akademijoje?

Nebegalima bus deginti durpių ir anglies

Vandžiogaloje vyko spalvinga šokių šventė

Rusija sunerimusi dėl „turkiško pasaulio”?

Liberalai kreipėsi į STT dėl teatrų

Ką kam žada žvaigždės?

Tomas Čyvas

Ką darys Vengrija?

Žalgiriečiams pirmosios atkrintamosios nepavyko

Sukčiai apsimeta banko ekonomistu

Kapsulės įkasimu pažymėtos Brastos tilto statybos

LMKA išreiškė nepasitikėjimą organizacijos prezidentu Staseliu

Kaip derinti basutes moterims: 5 vasariški deriniai nuo kasdienio iki vakarinio stiliaus

Juozas Meldžiukas

SODROS milijardai ir pagundos

Kaune susirungs jaunieji svetingumo ir maisto sektoriaus talentai

Prezidentas dalyvaus Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime

Ką kam žada žvaigždės?

Gražulis džiūgauja

Galimų žudikų byla Teisme

Rusija skelbia gėjus ekstremistais

Statomas M. K. Čiurlionio koncertų centras

Holistinis šunų maistas: madinga etiketė ar tikra nauda jūsų augintiniui?

Premjerė sveikina Lietuvos medikus

Japonijoje žemės drebėjimas

Išmanieji namai be išmaniojo telefono: kodėl automatika grįžta prie paprastumo

Šilti moto balai – ne tik žiemai

Kauno pareigūnai ieško liudininkų

Į Lietuvą brovėsi 50 bastūnų

Ką kam žada žvaigždės?

Plaukikų čempionate rekordų šventė

Vašingtono šaulys nekentė krikščionių?

Riaušių byloje baigti nagrinėti apeliaciniai skundai

VDU Ugnės Karvelis gimnazijos triumfas Zapyškyje

Vėjas be elektros paliko per 6 tūkst. namų ūkių

Festivalyje „Kaunas Jazz“ dainuos „Grammy“ laimėtoja

Medžioti poligonuose teks kitaip

„Fitch Ratings“ po 6 metų gerina Lietuvos mokumą

Užklijuota kamera neapsaugos – geriau be telefono?

Užsimušė motociklininkas amerikietis

Popiežius Leonas XIV apie mirties bausmę

„Aš – gerasis ganytojas“ (Jn 10, 11) IV Velykų sekmadienis

Naujinkime Kauno fasadus

Tomas Čyvas ir Vitalijus Balkus

Kas ką gali sekti?

Kauno rajono savivaldybei padėka už indėlį į Lietuvos krepšinį

Plaukikai gerina rekordus

Kauno gimnazistai sodino Valdo Adamkaus vardo giraitę

naikintuvai

Lenkijos naikintuvai perėmė du Rusijos lėktuvus Su-30

Ką kam žada žvaigždės?

Kauno klinikose Aleksandrui padėjo grįžti į gyvenimą

Futbolo kamuolys

Ar Iranas reikalingas Pasaulio futbolo čempionate?

Minimalizmas ar maksimalizmas: koks namų dizainas dominuos šiemet?

R. Juknevičienė siūlo atmesti LRT įstatymo pataisas

Vaizdo stebėjimo kamerų tinklo plėtra Kauno rajone

Sugrįžta „Delfi“ iniciatyvos „Saugu“ išvykos po Lietuvą: laukia susitikimas Širvintose  

Griunvaldo gatvė

Griunvaldo gatvė tapo nauja pėsčiųjų alėja Kaune

Vengrija: rusiška nafta vėl teka 

Nausėda Kipre susitiko su Zelenskiu

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

Bendruomenės švyturio apdovanojimas atkeliavo į Ežerėlį

Kauno literatūros savaitėje kviečiama patirti metamorfozę

Ką bankai labiausiai vertina finansuodami verslą?

Policija: Prezidentūros rūmuose mirė 51 metų lankytojas

Pistorius

Vokietijos tikslas – 460 tūkst. karių ir daugiau

Ką kam žada žvaigždės?

Mokytojų trūkumas – ką daryti?

„Gargždai” privertė „Žalgirį” paprakaituoti

Samoškaitė

Prokurorai gins politikų privatumą

Sukčiai veikia VMI vardu

Rusija moko prieš VPN

Tomas Čyvas

Siūloma mažinti mokesčius

Ikoniškiausi Eurolygos finalai: rungtynės, nulėmusios čempionatų istoriją

Ką kam žada žvaigždės?

Ekonominis karas tęsiasi

Kapsulės įkasimas 65 mln. eurų vertės projektui

Nausėda panaikintų privalomą pensijų anuitetą

Apie Maskvos namus – galimas bukesnis biuroktatizmas?

Vaitiekūnas: dirbtinis apvaisinimas ir reemigracija

Finišavo vaikų-jaunučių šuolių į vandenį čempionatas

Kauno garbės piliečiai

Kažkas galimai neteisėtai vežė daug tabako

Kauno rajone gyventojai susibūrė švarai

Bibliotekų savaitė Kaune

Seimas atšauks trečią brandos egzaminą?

Rusija toliau stalinizuojasi

Kaunas: galimi JAV amunicijos vėlavimai grėsmės nekelia

Krepšinio šventė ne tik Kaune (video)

Lekšas: dabartinė karta pratinama prie turtingo „Žalgirio“, bet tai neš mažiau laimės

Tekstūriniai prezervatyvai: ar rumbeliai ir taškučiai tikrai keičia pojūčius, ar tai tik rinkodara?

Deginta mediena – 100 procentų ekologiškas sprendimas jūsų namams

„Poclain Hydraulics“ – vieninteliai regione, kurių autorizacija veikia

Kvaišalus iš užsienio besisiuntusiam vyrui siūloma taikyti priverstinį gydymą

2026-04-30

Nuo gegužės 1-osios vėl leidžiama žvejoti lydekas

2026-04-30

Kviečiama dalyvauti piešinių konkurse!

2026-04-30

Kauno mugė „Pavasaris 2026“ sugrįžta

2026-04-30

Kaune atidaroma dronų valdymo mokymo stovykla

2026-04-30

Žiniasklaidos laisvės indekse Lietuva iš 14-os nukrito į 15 vietą

2026-04-30

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-30
Kauno geležinkelio stotis

Atnaujintos Kauno geležinkelio stoties prieigos

2026-04-29

Kodėl Aplinkos tvarkymo paslaugos daugiabučiams svarbios visus metus?

2026-04-29

„Delfi“ iniciatyva „Saugu“ lankysis Utenoje: ar jaučiatės saugūs 

2026-04-29

Ukrainos pamokos NATO karybai

2026-04-29

Svajonių automobilis: ar verta žvalgytis už Atlanto?

2026-04-29

1500 pradinukų išbandė dešimt sporto šakų

2026-04-29

Kas vyksta „Kauno Žalgirio“ akademijoje?

2026-04-29

Nebegalima bus deginti durpių ir anglies

2026-04-29

Vandžiogaloje vyko spalvinga šokių šventė

2026-04-29

Rusija sunerimusi dėl „turkiško pasaulio”?

2026-04-29

Liberalai kreipėsi į STT dėl teatrų

2026-04-29

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-29
Tomas Čyvas

Ką darys Vengrija?

2026-04-29

Žalgiriečiams pirmosios atkrintamosios nepavyko

2026-04-28

Sukčiai apsimeta banko ekonomistu

2026-04-28

Kapsulės įkasimu pažymėtos Brastos tilto statybos

2026-04-28

LMKA išreiškė nepasitikėjimą organizacijos prezidentu Staseliu

2026-04-28

Kaip derinti basutes moterims: 5 vasariški deriniai nuo kasdienio iki vakarinio stiliaus

2026-04-28
Juozas Meldžiukas

SODROS milijardai ir pagundos

2026-04-28

Kaune susirungs jaunieji svetingumo ir maisto sektoriaus talentai

2026-04-28

Prezidentas dalyvaus Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime

2026-04-28

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-28

Gražulis džiūgauja

2026-04-27

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos