Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Ignas Vėgėlė: Lietuvos švietimo sistemoje nebeliko vietos mokiniui (Video)

  • 2023-11-08
  • kaunieciams.lt
  • Lietuva, Politika, Politikų tribūna, Švietimas

„Ar apskritai mokinys šiandien dar yra matomas Lietuvos švietimo sistemoje?” – klausimu diskusijų ciklo „Ieškom sprendimo” metu į pašnekovus kreipėsi prof. dr. teisininkas Ignas Vėgėlė, diskutuojant apie iššūkius Lietuvos švietimo sistemoje.

Švietimo finansavimas – projektų kratinys

Lietuvoje švietimo sistemai tenka 4,8 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto – panašus skaičius kaip ir daugelyje išsivysčiusių valstybių, tačiau itin daug klausimų kelia šių lėšų paskirstymas.

„Lietuvos švietime vyrauja chaotiškumas, pinigų paskirstymas sujauktas, o ministerija atrodo gana pasimetus, daro daug saviveiklos. Šiandien nei ministerijoje nei, manau, kad ir valstybėje nėra žmogaus, kuris išmanytų visos švietimo sistemos finansavimą bei matytų bendrą vaizdą, o ne pavienius projektus. Jau neminint, jog mūsų seimo nariai balsuodami už švietimo biudžetą neturi supratimo už ką balsuoja – jie negauna informacijos, kur keliauja pinigai ir kokių tikslų bei rezultatų jais siekiama.” – kontrolės trūkumą švietimo sistemoje pabrėžė švietimo ekspertas ir žurnalistas Gintaras Sarafinas.

Pasak diskusijoje dalyvavusio Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininko Kęstučio Mikolajūno, Lietuvos švietimo sistemos didelė dalis pinigų yra iš projektų, ne iš šalies biudžeto, todėl mes patys tų pinigų ir nevaldome. Projektai – pradedami, įgyvendinami, dažnai imituojami projektuose numatytų rodiklių pasiekimai, tokiu būdu ne tik iškreipiam švietimo sistemą, bet ir neturime jokio tęstinumo bei bendros krypties.

Diskusijos metu prof. dr. I.Vėgėlė antrino pašnekovams, jog pavieniai tikslai Lietuvos švietimo sistemoje yra įvelkami į pavienius finansavimo projektus, kurių lėšos neaišku kaip ir kur nukeliauja. „Nėra vykdoma kontrolė ar teikiamos išsamios ataskaitos su realiai pasiektais rezultatais. Visa švietimo sistema yra tarsi Europos Sąjungos finansuojamų projektų kratinys be jokio tikslo siekimo, ko pasekoje vyksta nuolatinės reformos, kurioms nei mokyklos ir mokytojai, nei mokiniai nebūna tinkamai pasiruošę.“ – apibendrina profesorius.

Moksleivis nebėra švietimo sistemos pamatas

Švietimo ekspertas G. Sarafinas teigia, kad šiai dienai švietimo sistema tapo tik pinigų įsisavinimo priemone, niekas nežiūri į šeimą, į vaiką – šiandien šeima, vaikas, mokytojas yra švietimo sistemos paribiuose.

„Jei žiūrėsime į šalis, kurių pasiekimai yra geriausi pagal PISA reitingą, matysime, jog švietimo sistema pastatyta aplink mokinį, puikus to pavyzdys – Suomija. Jei mokinys turi papildomų gabumų ar specialių poreikių, švietimo sistema turi sudaryti visas reikalingas sąlygas vaiką tinkamai ugdyti. O pas mus mokinys yra tik tarp kitko, nors be jo šios sistemos apskritai nereikėtų. Tuo tarpu mūsų politikai įgyvendina kažkokius tikslus su europiniais fondais, kurie nieko bendro neturi su šalies švietimo sistema.” – švietimo sistemos problematiką Lietuvoje grynino ekonomistas Sigitas Besagirskas.

Švietimo ekspertas G. Sarafinas papildė, kad taip jau nutinka, kuomet pirmiausia atsiranda švietimo sistemoje pinigai, o tada jau galvojama kur juos panaudoti, nemąstant kokius rezultatus norima pasiekti. „Nors turėtume pradėti nuo kiekvieno mokinio – kaip jam pasiekti maksimumą ir tada viską statyti apie moksleivį, o ne numesti jį užpečkin.“ – apie mokinio prioritetą kalbėjo G.Sarafinas.

Norinčių būti mokytojais beveik nėra

Šiuo metu Lietuvoje trūksta beveik 1500 pedagogų, mokytojų atlygis net 17 proc. mažesnis nei vidutinis šalies darbo užmokestis, o 25-34 amžiaus mokytojai gauna mažiausiai iš visų mokytojų amžiaus kategorijų. Būtina pridurti, jog pagal statistiką net 57 proc. bendrojo ugdymo mokyklų mokytojų Lietuvoje dirba daugiau nei vienu etatu, o visos švietimo reformos valdžios yra nuleidžiamos tiesiai ant padidintu krūviu dirbančių mokytojų pečių.

„Kas atsitiko šioje prestižinėje profesijoje, kad atėjom iki tokio lygio, kad mokytojai yra perdegę, neturi tinkamų atlyginimų, o studijuoti šią profesiją norinčių nėra? Kuomet būsimi studentai mato tokią mokytojų situaciją mokyklose, turbūt nesunku suvokti kodėl taip yra?„ –  kėlė klausimą Prof. dr. I.Vėgėlė.

Pasak K. Mikolajūno, šiandien mokytojų darbas yra gana menkai vertinamas, o patys mokytojais yra pervargę, jų darbe politikų trukdymo tikrai yra. „Mokytojų padėtis yra bloga ir toliau blogėja. Žiūrint sistemiškai – batsiuvys be batų. Švietimo sistema parengia gydytojus, inžinierius, bet nesugeba parengti sau mokytojų ir mokyklų vadovų, kurių vaidmuo mokyklose yra itin svarbus.„ – susidariusį paradoksą įvardina K. Mikolajūnas.

Vadovėliai nespėja su švietimo reformomis

Vadovėlių leidėjas S. Besagirskas atkreipė dėmesį, jog svarbu suprasti, kad didžioji dalis mokyklų vadovėlių autorių taip pat yra tie patys mokytojai, o jiems juos paruošti pagal vis naujinamas programas duodama vos pusė metų, jau nekalbant apie visą biurokratiją, kuri taip pat yra užkrauta mokytojams.

„Pavyzdžiui, niekas neišleido atnaujintų 7 klasės matematikos vadovėlių, todėl mokytojams belieka mokyti improvizuojant pagal valdžios naujai parengtą programą. Matematikos mokytojų ir taip trūksta, dalis jų net ne matematikai. Turim daug pavyzdžių kuomet fizinio lavinimo mokytojui ar mokyklos buhalterė paskiriama mokyti septintokus matematikos. Ko pasekoje, turime daug nemotyvuotų moksleivių.„ – susidariusią situaciją laidoje aiškino vadovėlių leidėjas .

Apžvelgiant diskusiją, Prof. dr. teisininkas Ignas Vėgėlė įvardino, jog gana liūdna, kad valstybės institucijų lygmenyje nežinoma kokį žmogų ugdome šalies švietimo įstaigose bei neskiriame tam pakankamai dėmesio. Laimei, mokyklų vadovai bei pedagogai vis dar išlaiko viziją, tačiau politikų nuolat kuriamos reformos ugdymo įstaigoms trukdo įgyvendinti pagrindinę viziją ir funkcijas. I. Vėgėlė taip pat išreiškė viltį, jog politikai pagaliau išdrįs susėsti su švietimo specialistais bei moksleivių tėvais ir aptarti visas rengiamas reformas bei jų įgyvendinimą.

Visą diskusiją žiūrėkite: https://youtu.be/uby64D__CuE?si=JBtMvfDS0ryasEsn

Pranešimą paskelbė: Evelina Gruzdiene, VšĮ „Nauja idėja”

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Ebola. Kada į Lietuvą tai atkeliaus?

Kauno „Akropolis“ naujina erdves

ELTA 2025 m. augino pajamas, mažino nuostolius

Delfi-logo

„Delfi“ 2025 m. pajamas augino 21 proc.: tęs investicijas į bendrovės stiprinimą

Kauno rajono antrokai įveikė vandenį: 1100 vaikų įteikti plaukimo pažymėjimai

Pavasariškas starkis su šviežiomis bulvytėmis ir krapų padažu

Tomas Čyvas

Vamzdžių respublika tik Kaišiadorys? Biurokratų išpažintis

Vilkijos istorinės dalies gyventojams – specialistų konsultacija dėl pastatų tvarkybos

Raudondvarį sudrebino „Ride Fest“: nuo motoakrobatikos iki saugaus vairavimo pamokų

Čekiukininkų daugėja: Kaišiadorys, Marijampolė, Ukmergė

Landsbegių šeima kurs gyvą poezijos ir muzikos dialogą

Trečiadienio horoskopas: žvaigždės skatina imtis lyderystės ir kūrybos

Kauno rajone pademonstruota oro erdvės kontrolės sistema

Lenkija gamins paklausias raketas „Patriot“?

Rusija priėmė įstatymą dėl tremtinių turto konfiskavimo

Kaune vėl vasaros skaityklos

Kauno policija: vairuotojai vėl piktnaudžiavo greičiu

Kodėl amortizatoriai yra be galo svarbūs jūsų saugumui?

Kaune Chemijos gatvėje išvežus sprogmenis vėl galima važiuoti

Planuojantiems kelionę iš Kauno: svarbi informacija vairuotojams dėl šventės Mažeikiuose

Naminis žemaitiškas kastinys su šviežiomis bulvytėmis

Dronai gali tapti „force majeure“? Diskutuoja ir dirbtiniai intelektai

Užsukime į Kūrėjo mokyklą

Čekų dovana Kaunui

Rotušės aikštės rekonstrukcija

Kauno rajone – galimybė vaikams vasarą pradėti baseine: skelbiama registracija į stovyklą

Ruginienė pareiškė užuojautą dėl R. Budrio mirties

Kauno rajono vaikai kviečiami stovyklon

Trumpas žada, kad Irano prisodrintas uranas bus sunaikintas

Ką veikti Kauno rajone: paskutinės gegužės savaitės renginių gidas

Dienos horoskopas: galinga Marso ir Jupiterio jungtis žada proveržį

Ar Europa pajėgi apsiginti be JAV?

Vokiečių kalba naudinga. Taip mano ir prezidentas.

Savaitė po „Eurovizijos”: kokios dainos Lietuvoje populiariausios?

Latvija prašys Lietuvos išduoti Antonovą

Kodėl verta iš anksto pasirūpinti apskaita po mažosios bendrijos steigimo?

Pojūčių dizainas: ko šiandien ieško pavargęs žmogus?

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone gegužės 25-31 d.

Nuo birželio keisis dalies „Maximos“ parduotuvių darbo laikas

Kauno verslas kviečiamas tapti „Šeimos kortelės“ partneriu

Gardžiosios pavasario bulvytės su varškės ir žolelių padažu

„Maisto bankui“ 25-eri

Kauno rajonas dalijasi patirtimi su pajūriu: kaip suvaldyti augančių priemiesčių iššūkius

Afrikoje pranešama apie beveik 1000 įtariamų Ebolos atvejų

JAV susitarimas su Iranu pirmadienį vis dar įmanomas?

Baigtas ikiteisminis tyrimas dėl balionais atskraidintų cigarečių

Dienos horoskopas: galinga jaunatis Avine žada rimtas permainas

Kauno aukščiausiasis tiltas

Patalpų nuoma Kaune – kas naujo?

Kaunas 618-ąjį gimtadienį atšventė vaizdingai

Miestelio biblioteka, tapusi reiškiniu Lietuvoje

Priedanga

Pasigirs oro pavojus – bėkit iš darbo

Oligopolinės bankų pozicijos stiprėja toliau?

Aukcionuose parduota daugiau nei 64 ha valstybinės žemės

Kauno klinikose atlikta unikali inksto gydymo procedūra

Dienos horoskopas: galingų transformacijų ir netikėtų posūkių diena

„Visi pasidarė pilni Šventosios Dvasios“ (Apd 2, 4) Sekminės

Nausėdienė kovoja prieš vėžį

Ebolos protrūkis kelia grėsmę Europai ir Lietuvai?

Uteniškiai atsidurs greičiau Eurolygoje nei „Rytas”? (Video)

Iranas skelbia rengiantis susitarimo su JAV projektą

Samoškaitė

Per socialdemokratų tarybos posėdį rastą slapta garsą įrašantį rašiklį tirs ekspertai

„Urbo“ bankas pirmąjį 2026 m. ketvirtį uždirbo perpus daugiau pelno nei pernai

Kasčiūnas

Laurynas Kasčiūnas: ataka prieš Lietuvą naudojant jos pačios VRM sistemas

Šeštadienio horoskopas: bendravimo džiaugsmas ir netikėti jausmų posūkiai

Kauno rajone gaudė varikliai

Šiaurės ir Baltijos šalių ministrai pasmerkė Rusiją

Darbuotojai turės mažiau privatumo finansuose

Ukraina smogė agresorei Rusijai, o Putinas įžvelgia terorizmą

Kauno vaikams – šėlsmas „The Roop“ koncerte

Kauno policijos informacija

Kol kažkas pašalins LT72 programėlės trūkumus, pranešimai bus siunčiami trumposiomis žinutėmis

Katkus su Jakilaičiu perspėja: socialinių tinklų įtaka Lietuvoje auga

Hormuzo sąsiauriu praplaukė 35 laivai

Premjera „Agnijos magija“ – magiški elementai scenoje

Kauno rajono moksleivių krepšinio finale – atkaklios kovos ir VDU Ugnės Karvelis gimnazijos triumfas

Orkaitėje kepta pavasariška vištiena su šviežiomis bulvytėmis

Nausėda prabilo apie JAV sprendimą siųsti karių į Lenkiją

Kauno policija vis dar ieško dingusio žmogaus

Atsinaujins 16 kiemų Kauno rajone: paskelbtas 2026 m. finansuojamų daugiabučių sąrašas

Kauno gyventojams su negalia – patogesnis būdas prašyti būsto pritaikymo

Rusakalbiai sukčiai apgavo Vilniaus ir Kauno rajono žioplius

Penktadienio horoskopas: laukia kūrybinis proveržis ir svarbūs pokalbiai

Rimas Armaitis

Rimas Armaitis: vėl apie Ukrainos pamokas (Video)

Sakartvelas vėl priešas Rusijai?

M. K. Čiurlionio koncertų centro statybvietėje įkasta kapsulė

Kaunas atmeta opozicijos kritiką

Ugnės Karvelis gimnazijos krepšininkai vėl stipriausi 2026 m. Krepšinio sostinėje – Kauno rajone

LRT

Naujas LRT įstatymas finišo tiesiojoje

„Maxima“ atkuria dėl oro pavojaus sustabdytą 18 parduotuvių veiklą

Dronas po drono – pavojaus nebėra?

„Keliauk Lietuvoje“ Turizmo gatvėje Kaune keliautojams „raudonas kilimas“

Geros žinios Kauno gyventojams: paramai būstui įsigyti – papildomi 5 milijonai eurų

Purūs vištienos kotletai su jaunomis bulvytėmis ir krapais

„Kia“ praskleidė šydą: Europoje bus kitaip

Kas ten Kaune kurą vogė?

Kauno klinikose – 500-oji kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija

Raudondvaryje spręsti Lietuvos kurortų ateities klausimai: Kauno rajonas tapo susitikimo centru

Lapių lopšelyje-darželyje – jubiliejinė 40-mečio šventė

Svarbi žinia Kauno gyventojams: startuoja paraiškų priėmimas valstybės paramai būstui gauti

Dienos horoskopas: Saulė Dvyniuose įžiebs aistrą ir naujas galimybes

Apie oro pavojų – kas tai buvo?

 Žemaitaičio byloje bus sakomos baigiamosios kalbos

Ebola. Kada į Lietuvą tai atkeliaus?

2026-05-28

Kauno „Akropolis“ naujina erdves

2026-05-28

ELTA 2025 m. augino pajamas, mažino nuostolius

2026-05-27
Delfi-logo

„Delfi“ 2025 m. pajamas augino 21 proc.: tęs investicijas į bendrovės stiprinimą

2026-05-27

Kauno rajono antrokai įveikė vandenį: 1100 vaikų įteikti plaukimo pažymėjimai

2026-05-27

Pavasariškas starkis su šviežiomis bulvytėmis ir krapų padažu

2026-05-27
Tomas Čyvas

Vamzdžių respublika tik Kaišiadorys? Biurokratų išpažintis

2026-05-27

Vilkijos istorinės dalies gyventojams – specialistų konsultacija dėl pastatų tvarkybos

2026-05-27

Raudondvarį sudrebino „Ride Fest“: nuo motoakrobatikos iki saugaus vairavimo pamokų

2026-05-27

Čekiukininkų daugėja: Kaišiadorys, Marijampolė, Ukmergė

2026-05-27

Landsbegių šeima kurs gyvą poezijos ir muzikos dialogą

2026-05-27

Trečiadienio horoskopas: žvaigždės skatina imtis lyderystės ir kūrybos

2026-05-27

Kauno rajone pademonstruota oro erdvės kontrolės sistema

2026-05-27

Lenkija gamins paklausias raketas „Patriot“?

2026-05-27

Rusija priėmė įstatymą dėl tremtinių turto konfiskavimo

2026-05-27

Kaune vėl vasaros skaityklos

2026-05-26

Kauno policija: vairuotojai vėl piktnaudžiavo greičiu

2026-05-26

Kodėl amortizatoriai yra be galo svarbūs jūsų saugumui?

2026-05-26

Kaune Chemijos gatvėje išvežus sprogmenis vėl galima važiuoti

2026-05-26

Planuojantiems kelionę iš Kauno: svarbi informacija vairuotojams dėl šventės Mažeikiuose

2026-05-26

Naminis žemaitiškas kastinys su šviežiomis bulvytėmis

2026-05-26

Dronai gali tapti „force majeure“? Diskutuoja ir dirbtiniai intelektai

2026-05-26

Užsukime į Kūrėjo mokyklą

2026-05-26

Čekų dovana Kaunui

2026-05-26

Rotušės aikštės rekonstrukcija

2026-05-26

Kauno rajone – galimybė vaikams vasarą pradėti baseine: skelbiama registracija į stovyklą

2026-05-26

Ruginienė pareiškė užuojautą dėl R. Budrio mirties

2026-05-26

Kauno rajono vaikai kviečiami stovyklon

2026-05-26

Trumpas žada, kad Irano prisodrintas uranas bus sunaikintas

2026-05-26

Ką veikti Kauno rajone: paskutinės gegužės savaitės renginių gidas

2026-05-26

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos