Pastaraisiais metais pasauliui išgyvenant vieną po kitos didesnes krizes, kaip niekada stipriai pajutome grėsmę demokratijai. Ar mes visi ją giname? Ar telefone kišenėje pasiekiamas visas pasaulis tikrai padeda demokratijai? Kas turi rūpintis, kad demokratija būtų ne tik prabangus žodis, bet ir mūsų kasdienybės dalis?
Šių metų rugsėjo 16-25 dienomis Kaune vyko organizacijos ,,Unique Projects“ rengti tarptautiniai jaunimo mainai ,,Revolutions of Democracy“, finansuoti ES Erasmus+ programos, kurių metu į visus šiuos ir dar daugiau klausimų apie demokratiją, atsakymų ieškojo jaunuoliai iš 5 skirtingų šalių. Savo patirtimi ir įspūdžiais dalinasi ,,Unique Projects” organizacijos atstovai.
Kodėl reikia kažko mokyti apie demokratiją, ar su ja kažkas negerai?
Demokratiją, mes – jauni žmonės, įprastai jaučiame kaip duotybę ir siejame ją su laisve bei lygiomis teisėmis. Dažniausiai savo kasdieniniame gyvenime jaunuoliai apie sunkesnius laikus girdėjo nebent iš savo senelių, todėl gal šiek tiek atsipalaidavome ir pamiršome, kad ją saugoti ir auginti yra mūsų visų pilietinė pareiga. Tai ypatingai pamatėme pastaraisiais metais pasaulį krečiant vis didesnėms ir baisesnėms krizėms, klestint internetui ir esant ne visada teisingos informacijos neribotam srautui, kuomet kilo didžiulis visuomenės susiskaldymas ir paaiškėjo, kad demokratija nėra amžina dovana – ją reikia ginti, saugoti, puoselėti ir tai yra kiekvieno jauno žmogaus pareiga. Vienintelis būdas tai padaryti – mokyti jaunus žmones jos principų, svarbos bei socialinės ir pilietinės atsakomybės.
Ką daryti, kad jaunuoliai norėtų būti pilietiški ir jiems rūpėtų demokratija?
Paprastai jaunuoliai atkeliavę į kitą šalį yra labai draugiški ir viskas ko reikia, tai tik truputį padėti jiems jaustis geriau. Sėkmingo mokymosi receptas susideda iš trijų ingridientų: žaidimai, mokymasis, dalyvavimas. Mokymosi procesą visada pradedame nuo ledų laužymo ir komandinių žaidimų. Taip ir šį kartą – pirmas dienas paskyrėme šioms veikloms, kurių metu visi susipažino, susidraugavo ir atsipalaidavo. Atsipalaidavimas ir grupės pažinimas leido pasijausti saugiau, po šių veiklų visi pajuto, kad dalyvauti, diskutuoti, mokytis per neformalųjį ugdymą yra iš tikrųjų smagu. Po to sekė veiklos, susijusios su projekto tema.
Kaip ir apie ką jaunuoliai mokėsi?
Jaunimo mainų metu sekė skirtingos veiklos, tokios kaip: kūrybinės dirbtuvės, susipažinimas su pagrindiniais demokratijos principais, tinklalaidžių kūrimas ir kitos veiklos, padėjusios sustiprinti dalyvių žinias projekto tema, o savirefleksijos ir aptarimai kiekvienos dienos pabaigoje leido stebėti dalyvių savijautą, lūkesčius ir užtikrinti jaunų žmonių saugumą.
Labai džiaugiamės, kad projekte turėjome ir atvykusių savo srities profesionalų. Pranešimus skaitė ir diskusiją vedė tarptautinės teisės specialistė, profesorė Audronė Poškienė. Ji ne tik pasakojo apie demokratiją ir jos principus, bet svarbiausia –suteikė praktinių žinių apie peticijas, jų rašymą, pagrindinius žingsnius ir privalomus veiksmus. Vėliau visi dalyviai turėjo pademonstruoti savo žinias. Nedidelėse grupelėse, kurias sudarė skirtingų šalių atstovai, jie patys mokėsi įvardinti problemą, parengti peticiją ir pristatyti gatvėje sutiktiems žmonėms, vėliau grupelės pristatinėjo savo idėjas ir gautus rezultatus.
Taip pat jaunuoliams didelį įspūdį paliko užsiėmimai su politologu, Tolerantiško jaunimo asociacijos nariu, buvusiu seimo nario padėjėju ir prezidento patarėju „LGBT žmonių istorija Lietuvoje. Eskizai ir komentarai“ knygos bendraautoriumi ir nuolat Lietuvos demokratiją puoselėjančiu Mindaugu Kluoniu. Jis mielai dalinosi savo patirtimi, pasakojimais apie savo veiklos svarbą ir įžvalgomis apie paskutinio meto įvykius. Svarbiausia, jog Mindaugas dalyviams padovanojo motyvaciją turėti tikslą būti pilietišku ir supratimą kodėl tai yra svarbu.
Kaip sekėsi bendrauti jaunuoliams iš skirtingų šalių?
Mes – organizatoriai kartu su fasilitatoriais ir grupių lyderiais padėjome užtikrinti gerą savijautą įtraukties bei neformaliojo ugdymo metodų pagalba. Kai dalyviai geriau pažino vienas kitą ir susidraugavo, atmosfera tapo puiki.
Be to, dar iš anksto jauni žmonės ruošėsi tarpkultūriniams vakarams, rengdamiesi pristatyti savo šalies maistą, šokius, muziką. Žinoma, šie vakarai buvo patys triukšmingiausi ir linksmiausi, bet ar yra dar geresnė vieta pasaulyje kur per vieną savaitę pabūtume 5 šalyse ir pasimėgautume net 5 šalių virtuve?
Manome, kad šie jaunimo mainai sukūrė daug naujų draugysčių, pažinčių, išmokė kitos šalies subtilybių, o svarbiausia, išmokė jaunuolius, kad ne kažkas kitas, o būtent jie patys kuria ateitį, saugo demokratiją ir privalo būti pilietiški nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje gyventų. Tikime, kad šį jausmą jie parsivežė namo ir bus iniciatyvūs, pilietiški savo šalies atstovai. Projekto rezultatai bus skelbiami „Unique Projects“ Facebook paskyroje www.facebook.com/uniqueprojectseu bei tinklalapyje www.uniqueprojects.eu