2022 02 23
Lietuvos verslai ir gyventojai pernai suvartojo rekordinį elektros energijos kiekį – beveik 12 TWh, iš kurios 40 proc. sudarė Lietuvoje pagaminta energija, rodo Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ 2021 metų elektros sistemos duomenys.
Tai mažiau nei 2020 metais, kai vietinė elektros energijos generacija sudarė 46 proc. galutinio elektros energijos suvartojimo, todėl energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog augant energijos poreikiui Lietuvai būtina kuo sparčiau augintis vietinius elektros gamybos pajėgumus.
„Rekordinis elektros energijos suvartojimas pernai rodo mūsų ekonomikos atsigavimą po pandemijos, tačiau patys pasigaminame mažiau nei pusę savo elektros energijos poreikio. Todėl visos mūsų pastangos turi būti nukreiptos į vieną tikslą – spartų vietinės elektros gamybos augimą“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Pasak jo, prie dabartinės įtemptos geopolitinės padėties regione vietinės elektros generacijos plėtra tampa dar svarbesne ne tik energetinės nepriklausomybės, bet ir nacionalinio saugumo požiūriu. „Ilgametė ir nuosekli energetikos politika bei investicijos į mūsų energetinį saugumą leido užsitikrinti sistemos stabilumą ir patikimumą, tačiau visišką energetinę nepriklausomybę užtikrina tik šimtaprocentinė vietinė elektros energijos generacija“, – pabrėžia ministras.
D. Kreivio teigimu, vienintelis tvarus sprendimas – sparti žaliosios energetikos plėtra, sudarant palankias sąlygas verslams ir gyventojams investuoti į nuosavus elektros energijos gamybos pajėgumus. Pernai iš atsinaujinančių energijos išteklių pagaminta elektra sudarė 48 proc. visos Lietuvos elektros gamybos. 2021 m. saulės elektrinės sugeneravo 0,16 TWh energijos, vėjo jėgainės – 1,36 TWh. Tuo tarpu Lietuva siekia jau 2025 m. pasiekti 1,8 GW generacijos galią sausumos vėjo ir 1 GW saulės jėgainėse.
Siekiant užtikrinti sparčią žaliosios energetikos plėtrą, Seimui jau šio pavasario sesijoje bus teikiamas įstatymų pataisų paketas, kuriais bus siekiama skatinti investicijas į atsinaujinančią energetiką ir supaprastinti reguliavimą, kad plėtra būtų spartesnė.
L.Penek (LRV) nuotrauka.