Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Avių vilnos keratinas žaizdų gydymui – naujas KTU ir partnerių projektas

  • 2024-02-14
  • kaunieciams.lt
  • Kaunas, Kauno rajonas, Mokslas, Švietimas, Technologijos, žemės ūkis

 Kauno technologijos universiteto (KTU)  ir Rumunijos mokslininkai kartu su partneriais iš verslo sukūrė antimikrobinę, bet antibiotikų neturinčią medicininės tvarsliavos gavimo technologiją, panaudodami originalias baltymų, išgautų iš gyvulinės kilmės atliekų – jaučių ir triušių odos, avių vilnos – kompozicijas.

Žaizdų po nudegimo, gilių įpjovimų, chirurginių operacijų ar kitų pažeidimų gijimas – sudėtingas ir ilgalaikis procesas, pagrįstas sudėtingu biocheminiu savireguliacijos mechanizmu, dalyvaujant kraujo ir odos ląstelėms, išskiriančioms biologiškai aktyvias medžiagas.

Ieškodami būdų kaip palengvinti šį procesą ir pagelbėti pacientams, jėgas sujungė KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino (MIDF), Cheminės technologijos fakulteto (CTF) mokslininkai kartu su užsienio partneriais bei bendrovės „Biofita“ darbuotojais.

„Kolagenas ir keratinas yra natūralūs polimerai, kurie dėl savo puikaus biosuderinamumo su žmogaus organizmu, todėl jie tinkami žaizdų tvarsliavai. Šios medžiagos buvo tiriamos projekto „Technologija naujo tipo antimikrobiniams medicininiams tvarsčiams be antibiotikų gauti naudojant vietinius biologinius išteklius (NonActivPans) metu“, – pasakoja projekto vadovė, KTU MIDF profesorė Virginija Jankauskaitė.

Jos teigimu, bet kokios lėtinės žaizdos – diabetinės pėdų opos, pragulos, onkologinės opos – gali ilgam sukelti funkcinius sutrikimus bei apsunkinti sveikatos apsaugą dėl nuolatinės medicininės priežiūros.

KTU MIDF profesorė V. Jankauskaitė.
KTU MIDF profesorė V. Jankauskaitė.

„Efektyviu žaizdos audinių regeneracijos poveikiu pasižymi elektrinio verpimo metodu gaunamos neaustinės medžiagos, galinčios imituoti odos tarpląstelinės matricos morfologines savybes. Tokios medžiagos, kaip avių vilnos keratinas, geba paskatinti ląstelių sukibimą, migraciją, proliferaciją– tai yra itin svarbu efektyviam žaizdų gijimo procesui užtikrinti,“ – aiškina profesorė.

KTU mokslininkė pabrėžia, kad didelis elektrinio verpimo būdu gautų medžiagų iš keratino paviršiaus ir tūrio santykis skatina ląstelių prisitvirtinimą, o suformuotos mikrodydžio poros užtikrina dujų laidumą ir kontroliuoja drėgmę. Taip pat tokios medžiagos kaip avių vilnos keratinas gali mažinti ir randų susidarymo tikimybę – jų bioskaidumas sudaro palankias sąlygas audiniams gyti.

Panaudoti ir augalų ekstraktai

Norėdami sukurti naujus tvarsčius, mokslininkai naudojo du hidrolizuotus baltymus – kolageną ir keratiną. Tvarsčiai buvo kuriami naudojant elektrinio verpimo būdą, juos dar modifikuojant ir vaistinių augalų ekstraktais.

„Projektas buvo vykdomas pagal „Eureka“ tinklo MTEP projektų programą su partneriais iš Rumunijos verslo ir mokslo įstaigų. Pastarieji prie šio tyrimo prisidėjo tiekdami savo originaliomis technologijomis sukurtus tinkamo verplumo baltymų, išgautų iš gyvulinės kilmės atliekų – jaučių ir triušių odos, avių vilnos – hidrolizatus. Džiugu, nes pavyko sukurti geras antioksidacines ir antimikrobines savybes turinčias keratino ir kolageno kompozicijas. Atlikti tyrimai parodė, kad šios kompozicijos pasižymi pakankamai dideliu metaboliniu aktyvumu bei mažu citotoksiškumu, kas leidžia tikėtis greitesnio žaizdų gijimo“, – teigia KTU mokslininkė V. Jankauskaitė.

KTU profesorius V. Valeika
KTU profesorius V. Valeika

Pasak projekte dirbusio KTU profesoriaus Virgilijaus Valeikos, tirti baltymai, kolagenas ir keratinas, yra natūralūs polimerai dėl savo puikaus biosuderinamumo, tinkamo bioskaidumo ir mažo imunogeniškumo tampa vis populiaresni kaip pagrindinė kompozicijų žaizdų tvarsliavai gaminti sudedamoji dalis. „Žmogaus, beje, kaip ir kitų žinduolių kūnas sudarytas taip, kad visas jo paviršius yra padengtas keratinu (epidermis, plaukai, nagai), po kuriuo yra odos pagrindinio baltymo – kolageno sluoksnis“.

Įprasta vilna netinka

„Kaip ir kiekvienas mokslinis tyrimas, šiame projekte buvo sudėtingų situacijų, pvz., sunkiai sekėsi optimizuoti keratino tirpalo verplumą, ne visos tirtos bioaktyvios medžiagas pasižymėjo reikiamu citotoksiškumu ar antimikrobiškumu. Bet moksliniai tyrimai, tuo ir žavūs, kad žinai tikslą, bet kurdamas medžiaga nežinai kokių rezultatų gali sulaukti,“ – pasakojo KTU docentė Erika Adomavičiūtė.

Projekto vadovė V. Jankauskaitė pabrėžia, kad paprasta avių vilna tikrai netinka žaizdų gydymui, pirmiausiai ją reikia perdirbti, t. y. hidrolizuoti, gaunant keratino hidrolizės produktus – polipeptidus ir amino rūgštis, kurie yra puiki žaliava medicininei tvarsliavai gaminti . Todėl vykdant panašius projektus ir yra būtinos tarpdisciplininės tyrėjų komandos.

Pasibaigus projektui KTU mokslininkai su jaunaisiais tyrėjais (doktorantais ir magistrantais) toliau tęsia bendradarbiavimą su užsienio ir Lietuvos partneriais atliekant tyrimus su naujais didesniu bioaktyvumu pasižyminčiais priedais.

Projektas „Technologija naujo tipo antimikrobiniams medicininiams tvarsčiams be antibiotikų gauti naudojant vietinius biologinius išteklius (NonActivPans)“ yra ES struktūrinių fondų projektas, finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonę Nr. 01.2.2-MITA-K-702 „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas”. Projektas finansuotas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Andrius Kupčinskas: kelio į Alytų rekonstrukcija vėluoja daugiau nei metus

R. Kaunas: sieksime, kad būtų galimybė balionus numušti 5–6 kilometrų aukštyje

Vyriausybė pritaria, kad didėtų baudos už atsisakymą teikti informaciją žurnalistams

Su rusais susitarti dėl taikos nepavyksta

Isodos „čekiukų“ byloje prašoma atlikti įrodymų tyrimą

Advokatė: Filipavičius yra išreiškęs apgailestavimą dėl nusikaltimų prieš moteris

Vaitiekūnas atleidžia finansų ministerijos kanclerį Šimą

Vilkijos krašte laisvė švenčiama drauge

Kalėjimų tarnybos vadovas: kalbėti apie subkultūros panaikinimą įkalinimo įstaigose būtų naivu

Paluckas apsilankė STT

Skvernelis antradienį atvyks apklausai į STT

Nausėda neplanuoja dalyvauti Knygų mugėje

Išsaugoti tai, kas dar liko: Kauno benediktinės telkia bendruomenę dokumentiniam filmui

Lietuva švenčia 108-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines

Šalies vadovai sveikina Lietuvą valstybės atkūrimo dienos proga

Vokiečių kalbos populiarinimui būtini struktūriniai pokyčiai

Finansiniais nusikaltimais įtariamas Germanas paleistas iš Kauno kalėjimo

Garliavos apylinkėse įrengtos stirnų šėrimo vietos

Švęskime Vasario 16-ąją Kauno rajone!

Siekiama užkirsti kelią krantų erozijai

„Laimingi, kas laikosi jo įsakų“ (Ps 119, 2) VI eilinis sekmadienis

Advokatas: Jasučio byla apibrėžė ribas tarp darbo santykių ir paslaugų teisinių santykių

Kasčiūnas apie korupcinį skandalą: tai tektoninis lūžis šalies politiniame gyvenime

Šventinėmis dienomis dalis Lietuvos pašto skyrių nedirbs

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kaip sukurti miesto „sielą”

Profesinė sąjunga padėjo darbuotojui pasiekti pergalę prieš Lietuvos kalėjimų tarnybą

Interneto realybė be kaukių: apie ką privalome kalbėti šiandien

Kitokia Kinija (video)

„Žalgiris” antrą kartą pranoko „Hapoel” žvaigždyną (video)

Maskva ir Ankara praras Azerbaidžano garanto statusą

Laura Juškaitė apie žaidimą Lietuvos rinktinėje (video)

Reed ir Ambrulevičius pasiekė įspūdingą rezultatą

Julijus Nosovas apšvietimas

Julijus Nosovas: Kaunas kaip santykis, ne kaip vieta

Teismas atmetė politinio komiteto „Vieningas Kaunas“ skundą dėl valstybės finansavimo

Lavrovas: militarizavus Grenlandiją, Rusija imsis priemonių, „įskaitant karines“

Žuromskas sako, kad naujo viceministro ieškos pats, bet atsižvelgs į premjerės rekomendacijas

Kaip tvarkomos žiemos įšalo paveiktos automagistralės?

VTEK pradeda tyrimą dėl Žemaitaičio automobilio nuomos

Kapčiamiesčio poligono teritorijoje esančių sodybų savininkai gaus papildomas kompensacijas

I. Štombergas pakviestas į prestižinę „Basketball Without Borders“ stovyklą

Kauno rajono savivaldybės delegacijos vizitas Punske

Robertas Kaunas: Lietuva iki 2035-ųjų prieštankinėms minoms skirs 812 mln. eurų

Kasčiūnas tikina, jog vykstant ikiteisminiam tyrimui Starkevičius stabdys narystę TS-LKD

STT krečia Seimo narius

Biatlonininkai olimpinėse žaidynėse

Ministrė neskuba nurašyti Salomėjos Nėries: nemanau, kad Lietuva turi tiek daug iškilių asmenybių

Meloni: protestuojantys prieš olimpines žaidynes yra Italijos priešai

Aleknavičienė sako, kad LRT įstatyme reikalingi pokyčiai: mato valdybos atsiradimo galimybę

„Jūs pasaulio šviesa“ (Mt 5, 14) V eilinis sekmadienis

Advokatas apie tyrimą dėl Epsteino byloje esančios informacijos: aukos galėtų prisiteisti žalos atlyginimą

Kaune į avariją pateko policijos automobilis

Saugumo ekspertas: karo Ukrainoje baigtis nulems Europos likimą

Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Mindaugas Kuklierius. Kaip Kaišiadorių merą perrinks „čekiukai“

Kaunas planuoja statyti dar vieną tiltą

Kurtinaitis

Lietuvos vyrų rinktinės 24 žaidėjų išplėstinis sąrašas

„Žalgiris” po atkaklios kovos krito Stambule

LSA Ukrainai skyrė 50 tūkst. eurų paramos: padės įsigyti šildytuvų ir elektros generatorių

Trumpas paskelbė apie savo vardo interneto svetainę, kurioje bus pigesnių receptinių vaistų

Asanavičiūtė-Gružauskienė dėl Pankausko veiksmų kreipėsi į VTEK

Rusai už pasikėsinimą nužudyti armijos generolą Aleksejevą kaltina Ukrainą

„TikTok“ priklausomybę keliantis dizainas pažeidžia ES teisę

Karinių technologijų permainos Ukrainos kare stebina toliau

Žmonės stovintys karo zonoje ukrainoje

127 konvojai Ukrainai ir jausmas, kad tai dar ne pabaiga

Šančiuose atidaryta atnaujinta „Iki“ parduotuvė

Lietuvos startuoliai pernai papildė biudžetą 544 mln. eurų

VMI apie „Nemuno aušros“ automobilių nuomą: nuolat vertiname mokesčių mokėtojų rizikingumą

Liberalų frakcija traukiasi iš darbo grupės dėl LRT pataisų

Antrosios pensijų pakopos pokyčiais jau pasinaudojo 29 tūkst. kaupiančiųjų

Su Putinu pasikalbėjęs Xi Jinpingas netrukus skambino Trumpui: kodėl?

Verslo ir sporto sinergija: TGFilters partnerystė su iMATCH stiprina aktyvią bendruomenę

Bendrovės „Kauno vandenys“ Avarinė tarnyba dirba sustiprintu režimu

Mažins priklausomybių plitimą Kauno rajone

Ką veikti Kauno rajone – kultūros renginiai

Žalgiriečiai sutriuškino Eurolygos čempionus

Prancūzijoje mokinys subadė ir sunkiai sužalojo mokytoją

Rusai numojo į Trumpo prašymą dėl energetinių paliaubų ir smogė dviguba jėga

Matijošaičiai varsto teismų duris

Vyriausybės vadovė sako, kad vadinamasis Pieno įstatymas bus tobulinamas toliau

Dėl šalčio Lietuvoje galimi pavieniai traukinių vėlavimai

Ruginienė nesitikėjo tokios žiemos: šildymo sąskaitos gventojams išaugs

Zelenskis pranešė apie naujus rusų smūgius Ukrainos geležinkeliams

Teisėsauga: ikiteisminių tyrimų dėl Epsteino byloje minimos informacijos apie Lietuvą nepradėta

Dronų karai Ukrainoje

Kodėl automobilis neužsiveda šaltu oru ir ką daryti?

Siūloma keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką

Kaune ugniagesiai gelbėtojai ištraukė iš vandens nuo tilto nušokusį vaikiną

Iranas bijo JAV smūgio

Sigitas Tamkevičius: „Palaiminti beturčiai dvasia“ (Mt 5, 2), IV eilinis metų sekmadienis

Gyventojai dažniausiai įvardija nepasitikintys Žemaitaičiu

Kaune vyras užpuolė automobilyje sėdėjusius žmones, vyrą sumušė

Lietuviai žaidimų kūrėjai kviečia kurti istoriją

Valstybės kontrolė atskleidė rimtas Lietuvos kalėjimų tarnybos finansų ir turto apskaitos problemas – politikai privalo reaguoti

Teisininkas: išnaudojimas darbe – XXI amžiaus vergovė

Francisco benefisas nepadėjo – „Žalgiris” krito Vitorijoje

„Nostra-RKL“ prezidentas – apie 4 kartus išaugusį biudžetą (video)

Sukčiai vargšų rūbais

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

Kodėl bijom rytų? (Video)`

Andrius Kupčinskas: kelio į Alytų rekonstrukcija vėluoja daugiau nei metus

2026-02-18

R. Kaunas: sieksime, kad būtų galimybė balionus numušti 5–6 kilometrų aukštyje

2026-02-18

Vyriausybė pritaria, kad didėtų baudos už atsisakymą teikti informaciją žurnalistams

2026-02-18

Su rusais susitarti dėl taikos nepavyksta

2026-02-18

Isodos „čekiukų“ byloje prašoma atlikti įrodymų tyrimą

2026-02-18

Advokatė: Filipavičius yra išreiškęs apgailestavimą dėl nusikaltimų prieš moteris

2026-02-18

Vaitiekūnas atleidžia finansų ministerijos kanclerį Šimą

2026-02-18

Vilkijos krašte laisvė švenčiama drauge

2026-02-18

Kalėjimų tarnybos vadovas: kalbėti apie subkultūros panaikinimą įkalinimo įstaigose būtų naivu

2026-02-17

Paluckas apsilankė STT

2026-02-17

Skvernelis antradienį atvyks apklausai į STT

2026-02-17

Nausėda neplanuoja dalyvauti Knygų mugėje

2026-02-17

Išsaugoti tai, kas dar liko: Kauno benediktinės telkia bendruomenę dokumentiniam filmui

2026-02-17

Lietuva švenčia 108-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines

2026-02-16

Šalies vadovai sveikina Lietuvą valstybės atkūrimo dienos proga

2026-02-16

Vokiečių kalbos populiarinimui būtini struktūriniai pokyčiai

2026-02-16

Finansiniais nusikaltimais įtariamas Germanas paleistas iš Kauno kalėjimo

2026-02-16

Garliavos apylinkėse įrengtos stirnų šėrimo vietos

2026-02-15

Švęskime Vasario 16-ąją Kauno rajone!

2026-02-15

Siekiama užkirsti kelią krantų erozijai

2026-02-15

„Laimingi, kas laikosi jo įsakų“ (Ps 119, 2) VI eilinis sekmadienis

2026-02-14

Advokatas: Jasučio byla apibrėžė ribas tarp darbo santykių ir paslaugų teisinių santykių

2026-02-14

Kasčiūnas apie korupcinį skandalą: tai tektoninis lūžis šalies politiniame gyvenime

2026-02-14

Šventinėmis dienomis dalis Lietuvos pašto skyrių nedirbs

2026-02-14
Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kaip sukurti miesto „sielą”

2026-02-14

Profesinė sąjunga padėjo darbuotojui pasiekti pergalę prieš Lietuvos kalėjimų tarnybą

2026-02-14

Interneto realybė be kaukių: apie ką privalome kalbėti šiandien

2026-02-14

Kitokia Kinija (video)

2026-02-14

„Žalgiris” antrą kartą pranoko „Hapoel” žvaigždyną (video)

2026-02-14

Maskva ir Ankara praras Azerbaidžano garanto statusą

2026-02-14

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos