Aštuntajame Tarptautiniame Kauno kariljono muzikos festivalyje, organizuojamame Kauno menininkų namų, dvi dienas aidės varpų muzika, atliekama kariljonierių iš Lietuvos, Belgijos, Olandijos ir Lenkijos, paruošusių itin plačios žanrinės įvairovės programas. Rugpjūčio 31–rugsėjo 1 dienomis klausytojų iš viso lauks šeši koncertai: garsiausi klasikos kūriniai, džiazo ir pop muzikos melodijos, elektronine muzika ir balsu papildytos kompozicijos. Kaip visada, muzikinių pasirodymų atlikėjai bus gyvai transliuojami dideliuose ekranuose, o vakarinius koncertus papuoš šventiškai apšviestas Karo muziejus ir aplinkinės erdvės.
Jau pažįstamas tiek klausytojams, tiek atlikėjams
Rinktinė muzika, talentingi atlikėjai ir svetingai klausytojus sutinkantis Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis – tai renginio vizitinė kortelė, kurią jau atpažįsta tiek festivalio klausytojai, tiek atlikėjai. Pasak vienos iš organizatorių Silvijos Pročkytės, per septynetą metų festivalis tapo gan žinomas tarp kariljono muzikantų, o žinia apie puikų instrumentą, gražią aplinką ir gilias šios muzikos tradicijas mieste, keliauja iš lūpų į lūpas.
„Mums nebereikia ilgai apie save pasakoti – teigiamas garsas apie festivalį jau yra plačiai nuaidėjęs, todėl kviečiant atlikėjus, jie mielai sutinka atvykti ir koncertuoti Kaune. Pasirūpiname ir klausytojais: kėdėmis, ekranais, apšvietimu – aikštė apipavidalinama, kad jaustųsi šventinė koncertinė nuotaika. Kviečiame klausytojų neišsigąsti nei prastesnio oro, nei vėsesnių vakarų – o tiesiog atsinešti skėčius ar pledukus ir pasimėgauti pasirodymais“, – kviečia S. Pročkytė.
Šeštadienio dieną: kelionė per keturis metų laikus ir Kaunui svarbių sukakčių minėjimas
Šiemet festivalį su ypatingo sudėtingumo ir didelės ištvermės reikalaujančiu koncertu „Le Quattro Stagione“ (Keturi metų laikai) pradės jau trečią kartą jame grojantis muzikantas iš Belgijos Jan Verheyen. Pasirodymo metu atlikėjas gros ne ištraukas, bet visas garsiojo Vivaldžio kūrinio dalis, tad programa tikrai bus atpažįstama daugelio ausiai. Kaip sako pats atlikėjas, klausydamiesi šios muzikos, išgirsite visus keturis metų laikus – pajusite žiemos speigą ir sniegą, pavasario džiaugsmą, vasaros kaitrą, rudens audras ir liūdesį.
Šeštadienio dieninę festivalio programos dalį papuoš Urtė Krutkevičiūtė su įvairius lietuvių folkloro, Europos neoklasikos kompozitorių kūrinius apimančia programa. Jos metu bus pagerbtos ir dvi Kauno miestui svarbios sukaktys: 150-osios Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metinės ir 80-asis ilgamečio Kauno kariljonieriaus, kariljono kultūros puoselėtojo, Nacionalinės premijos laureato Giedriaus Kuprevičiaus gimtadienis. Koncerte skambės G. Kuprevičiaus kūrinių aranžuotės, kompozitoriaus dedikacija „Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui atminti“ ir paties M. K. Čiurlionio harmonizuotos lietuvių liaudies dainos. Koncerto pabaigoje prie Urtės prisijungs Kauno kariljonierė Austėja Staniunaitytė-Proietta, kuri atliks Veronikos ariją iš G. Kuprevičiaus miuziklo „Veronika“.
Vakariniuose koncertuose kvies išgirsti varpus kitaip
Vienas iš festivalio išskirtinių akcentų – vakariniai koncertai, kurių metu apšviečiamas ir kariljono bokštas, ir Karo muziejus. Šiemet vakaro programoje pasirodys atlikėjai iš Belgijos ir Olandijos – Jasper Depraetere su koncertu „Plunksnos“ ir Paul Maassen su siuita kariljonui ir elektronikai „Bakchantės“.
Jasper Depraetere savo koncerte ne tik apjungs įvairius kūrinius iš klasikos ir moderniosios kūrybos ar pop muzikos, bet ir pristatys premjerą: kartu su kariljonieriumi Witold Maciak duetu atliks Loretos Narvilaitės (1965) kūrinį „Saulėlydžio jūros daina” (The Song of The Sunset Sea), skirtą Klaipėdos ir Gdansko miestams. Jo pasaulinė premjera įvyko šią vasarą Gdanske, o lietuviškoji premjera nuskambės Tarptautiniame Kauno kariljono muzikos festivalyje.
Šeštadienio vakarą užbaigs olandas Paul Maassen: tai kariljonierius, žinovus žavintis savo atlikimo technika ir šįkart Kauno klausytojams parengęs dar negirdėtą programą, kurioje nestigs džiazo, elektroninės muzikos ir improvizacijų. Kaip sako pats atlikėjas, „mano atliekamos elektroninės siuitos idėja – kad žmonės, mažiau pažįstami su kariljono muzika, ją pamiltų ir išgirstų varpus kitaip“.
Sekmadienio vidurdienį – eksperimentai ir muzikoje skendintis bokštas
Antrąją festivalio dieną koncertuos lietuvių duetas: Kauno kariljonierė Roberta Daugėlaitė ir Raimundas Eimontas su specialiai šiam festivaliui sukurta originalia kompozicija-improvizacija „Driblingas“, atliekama kariljonu, elektrine gitara ir balsu.
Kaip sako patys atlikėjai, kūrinyje kariljono garsinėje jūroje nardys elektrinės gitaros dainuojantis banginis, o ambientines faktūras pjaustys elektrinės gitaros akordai, spalvinami vokalinėmis melodijomis.
Festivalį uždarys jaunas atlikėjas iš Lenkijos Witold Maciak, studijuojantis senuosius menus, klavesino muziką ir nuo mažens besižavintis kariljonu. Jo koncertas „Muzikoje skendintis bokštas“ pakvies į kelionę erdve ir laiku: skambės kompozicijos, atkeliavusios iš psalmių, baroko šokių, melancholiško romantizmo ir iki pat minimalistinės 20-21 amžių muzikos. Kaip programą pristato pats autorius: „muzika jus nuneš į Lietuvą, Lenkiją, JAV, Prancūziją, išgirsite tokius kompozitorius kaip Arvo Pärt, Philip Glass, Jan Pieterszoon Sweelinck, Marta Ptaszyńska ir Staf Nees“.
Visi festivalio koncertai – nemokami. Plačiau.
Festivalį finansuoja: Kauno miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba
Programa:
Rugpjūčio 31 d. (šeštadienis)
14 val. Jan Verheyen (Belgija) „Le Quattro Stagione / Keturi metų laikai“
15 val. Urtė Krutkevičiūtė (Lietuva) „Nuo flokloro iki klasikos“ ir Austėja Staniunaitytė-Proietta (Lietuva) „Veronika“
20 val. Jasper Depraetere (Belgija) „Plunksnos“
21 val. Paul Maassen (Olandija) „Bakchantės“, siuita kariljonui ir elektronikai
Rugsėjo 1 d. (sekmadienis)
12 val. Roberta Daugėlaitė ir Raimundas Eimontas (Lietuva) „Driblingas“
13 val. Witold Maciak (Lenkija) „Muzikoje skendintis bokštas“