ASU gegužės 8 d. įvyko iškilminga konkurso “Geriausiųjų šimtmečio agronomų dešimtukas“ laureatų pagerbimo ceremonija. Šio renginio organizatoriai – laikraštis „Ūkininko patarėjas“ ir ASU. Artėjant Valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejui iniciatyva išrinkti ir pagerbti iškiliausius šalies agronomus gimė „Ūkininko patarėjo“ komandai. Šio leidinio skaitytojai kelis mėnesius galėjo balsuoti, į geriausiųjų dešimtuką siūlydami savus kandidatus.
Ir šio balsavimo nugalėtojų pagerbimo ceremonijos metu neatsitiktinai daug kartų nuskambėjo aukštojo mokslo reformos kontekste nūnai išpopuliarėjęs žodis „sinergija“ (gr. syn – ergo – veikimas kartu, siekiant didesnio efekto). Tik šį kartą šis žodis atsiskleidė nauju aspektu, paliudydamas, kiek daug universitetinį agronomo išsilavinimą įgijęs žmogus gali duoti savo šaliai, kiek spaudos žodis yra aktualus jo skaitytojui, ir kokį didžiulį pripažinimą reiškia eilinių žemdirbių balsu suteikta teisė būti pavadintam vienu iš dešimties geriausiųjų šimtmečio agronomu.
Leidinių grupės „Ūkininko patarėjas“ vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas priminė, kad atsikūrusios nepriklausomos Lietuvos pamatas buvo kaimas ir šviesuoliai šio kaimo vedliai – agronomai plačiąja prasme, t.y. ypatingai aukštos kultūros žmonės, visuomenininkai, tėvynės labui per du dešimtmečius nuveikę įspūdingus darbus. Sovietmečiu šios profesijos žmonės taip pat atkakliai ir kryptingai dirbo, stiprindami žemės ūkį bei sugebėjo būti iškilūs mokytojai dabartinei agronomų kartai.
Sveikinimo žodį konkurso laureatams ir jų artimiesiems taręs ASU rektorius prof. Antanas Maziliauskas kalbėjo, kad agronomai iš tiesų visais laikais nešė ir neša visuomenei ne tik žemdirbystės žinias, bet ir šviesą. „Tik ant tokių žmonių pečių ir laikosi Lietuva“, – teigė A. Maziliauskas.
Renginyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas dėkojo už nuopelnus ne tik konkurso laureatams, bet ir jo iniciatoriams, šiuo atveju aplenkusiems valstybės institucijas artėjančio Valstybės šimtmečio proga pagerbti iškiliausius visų profesijų atstovus. Ministras taip pat ragino ir toliau tęsti bei stiprinti žemės ūkio krypčių studijas ir mokslą kaip svarbiausią mūsų agrarinės valstybės ateities garantą.
Konkurso „Geriausiųjų šimtmečio agronomų dešimtukas“ laureatai:
- Viktoras PRANCKIETIS – profesorius, visuomenininkas, buvęs ilgametis ASU fakulteto dekanas, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas.
- Edvardas MAKELIS – biomedicinos mokslų daktaras, visuomenininkas, agroverslo konsultantas, buvęs Lietuvos žemės ūkio ministras, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius, ASU Tarybos pirmininkas.
- Zenonas DABKEVIČIUS – habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, profesorius, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius, dešimties knygų agronomijos klausimais autorius, Lietuvos mokslo premijos (2008 m.) laureatas.
- Jeronimas KRAUJELIS – visuomenininkas, politikas, finansų analitikas, buvęs žemės ūkio ministras ir ilgametis Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas.
- Jonas Pranas ALEKSA – Lietuvos valstybės kūrėjas, sociologas, ekonomistas, buvęs žemės ūkio ministras, Žemės ūkio rūmų kūrimo iniciatorius.
- Antanas BŪDVYTIS – visuomenininkas, politikas, buvęs ilgametis Žemdirbystės instituto direktorius, buvęs Lietuvos Respublikos Seimo narys.
- Antanas STANCEVIČIUS – ASU profesorius, biomedicinos mokslų daktaras, ASU garbės daktaras, Žemės ūkio rūmų atkūrimo iniciatorius, buvęs jų pirmininkas ir garbės pirmininkas.
- Juozas TŪBELIS – visuomenininkas, politikas, buvęs Lietuvos Vyriausybės pirmininkas, buvęs finansų ministras, buvęs žemės ūkio ir valstybės turtų ministras.
- Petras VASINAUSKAS – visuomenininkas, biomedicinos mokslų daktaras, žemdirbystės mokslo ir lietuviškosios žemės dirbimo sistemos grindėjas, minimalaus žemės dirbimo pradininkas ir teorijos kūrėjas, kaimo turizmo idėjos pradininkas, buvęs Lietuvos žemdirbystės instituto direktorius.
- Aleksandras Stulginskis – Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras, Lietuvos Respublikos Prezidentas, Ūkininkų sąjungos steigėjas ir pirmininkas.