The Insider paskelbia tyrimą, kuriuo pagrindžia tiesioginį ryšį tarp incidentų vadinamų “Havanos sindromu” ir GRU karinio dalinio Nr. 29155. Skelbiama, kad ir Vilniuje praeitą vasarą prieš vieną amerikietį galėjo būti įvykdyta panaši ataka, nors oficialiai tai nepatvirtinta. Visą dešimtmetį “Havanos sindromas” neturėjo įgarsintų net menamų “autorių”. Dabar turi.
The Insider“ tyrimas atskleidė, kad vienas iš šio dalinio GRU agentų Ivanas Žichariovas 2017 m. lankėsi ir Lietuvoje, stebėjo rusų disidentus, klausėsi lietuvių politikų kalbų. 2022 m. Norvegijoje sulaikytas „profesorius iš Brazilijos“ Michailas Mikušinas, prisidengęs Brazilijos piliečio José Assis Giammaria tapatybe dalyvavo ES remiamuose „hibridinio karo“ mokymuose Vilniuje. O jei tiksliau – prieš pat suėmimą Mikušinas buvo ES finansuojamoje konferencijoje Mykolo Romerio universitete. Prieš keturis mėnesius Norvegijoje prokurorams jis pripažino savo Rusijos tapatybę. The Insider naujausių tyrimų kontekste šie įvykiai atrodo kitoje šviesoje.
Kiekvienos šalies saugumo tarnybos turi daug ir nelengvai dirbti, kad bent užkardytų taikos meto grėsmes. Demokratinėse valstybėse parlamentinė tų tarnybų kontrolė neturi mažinti / lėtinti galimybės efektyviai kovoti su agresyviomis Rusijos ir kitų nedemokratinių valstybių šnipinėjimo ar diversinėmis operacijomis. Priešingai, turi būti surasti reikalingi teisėkūriniai ar kiti sprendimai, jei jų reikia.
Politinius sprendimus priimantys turi išspręsti kylančias problemas greitai, su mažiausiais nuostoliais. Užsitęsęs neapibrėžtumas gali mažinti kontržvalgybinį ar žvalgybinį efektyvumą, skatinti specialiųjų tarnybų politizuotą servilizmą. Manau joks demokratinės šalies pilietis to nenori.
O kol kas galima apibendrinti The Insider atskleistą situaciją – “visi atsitiktiniai sutapimai būna gerai organizuoti”.
Teksto, publikuoto socialiniame tinkle Facebook autorius yra Seimo narys (išrinktas Kaune, Kalniečių apygardoje), buvęs krašto apsaugos ministras.