Bendruomenės centras lanko vienišus senelius ir neįgaliuosius
Pastaruoju laikotarpiu, žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimų, jog neįgalių asmenų slaugymas dažnai tampa itin dideliu išbandymu jų artimiesiems. Dar pamename apie skaudų įvykį, kai motiną slaugęs sūnus nebepajėgė to daryti savarankiškai. Jei yra poreikis, Kauno socialinių paslaugų centras, užregistruoja į eilę pagalbos į namus paslaugai gauti. Tačiau šio centro krūviai jau visiškai pilni, o laukiančiųjų eilės didžiulės. Petrašiūnų bendruomenės centras, įgyvendindamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą pagal Bendruomenių rėmimo programą, paskutinius 2017 m. mėnesius tokią pagalbos į namus paslaugą nemokamai teikė dešimčiai savo seniūnaitijos gyventojų. “Pamatėme koks skaudus ir sunkus gali būti vienišų žmonių gyvenimas”, – kalbėjo viena iš lankiusiųjų asmenis jų namuose, Danutė. Paklausta kaip būtų galima to išvengti, moteris nedvejojo – pirmiausiai – darnūs santykiai šeimoje ir aktyvus socialinis gyvenimas. Jos žodžius patvirtina ir įvairiose savivaldybės atlikti gyventojų nuomonės tyrimai. Laimingi jaučiasi tie asmenys, kurie net ir senyvame amžiuje yra socialiai aktyvūs. Net ir gyvendami vieni, jie nėra vieniši. Susitikimai su bendraamžiais, bendraminčiais, kultūros renginių lankymas, sporto užsiėmimai, dalyvavimas ansambliuose, rankdarbių grupių veikloje – viskas lemia gerą psichologinę būseną ir yra geras indikatorius laimingumo jausmui.
Kita Petrašiūnų bendruomenės centro savanorė, dirbusi projekte, Regina, pasakoja itin jautriai reagavusi į vieno vienišo senolio istoriją. Jau aštuntą dešimtį metų perkopęs vyras gyvena ne vienas, tačiau būsto savininkui, nors ir ne svetimam, jis yra „niekas“. Senolis laukia eilėje nuolatinei lankomai pagalbai į namus gauti, tačiau panašu, jog šiam žmogui reikėtų nuolatinės globos.
Paslaugų pirkimas iš NVO – galimybė nevyriausybinėms organizacijoms išsilaikyti
Žvelgiant į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą projektą iš organizacinės pusės – tai buvo puiki praktika nevyriausybinėms organizacijoms užsiimti ne vien projektine veikla – tačiau ir paslaugų teikimu, ko buvo siekiama jau daugiau nei dešimtmetį. Pirmoji Petrašiūnų bendruomenės centro direktorė, L. Godvadienė, kuri daug nuveikė pradinėje bendruomenių centrų stiprinimo veikloje, remdamasi užsienio šalių patirtimi, jau 2006 m. buvo pradėjusi viešą diskusiją, jog pirkti paslaugas iš nevyriausybinių organizacijų savivaldos institucijos turėtų būti įpareigotos įstatymu. Tai leistų ne tik lengviau išsilaikyti pačioms organizacijoms, tačiau ir leistų greičiau bei efektyviau tas paslaugas gyventojams teikti.
Todėl džiugu, jog Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotas projektas buvo pradžia to, ko bendruomenių centrai, o kartu ir kitos NVO siekė jau daugiau nei dešimtmetį