Politinė partija Nacionalinis susivienijimas Prezidentui ir Seimo Sveikatos apsaugos komitetui pateikė reikalavimą dėl mėginimų pajungti psichiatriją ideologiniams ir politiniams tikslams. Partijos teigimu, tikrieji Aleksandro Alekseičiko-Kirinovo atleidimo motyvai yra ideologiniai, o ne susiję su drausmės pažeidimais. Nacionalinis susivienijimas reikalauja Prezidentą užtikrinti piliečių profesinės veiklos ir pažiūrų laisvę, o Seimo sveikatos apsaugos komitetą inicijuoti nepriklausomą komisiją nešališkam atleidimo aplinkybių tyrimui.
„Reikalaujame Vilniaus miesto savivaldybę įpareigoti Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro administraciją pateikti detalią informaciją apie A. Alekseičiko-Kirinovo atleidimo aplinkybes ir pagrindą, užtikrinant skaidrumą ir nešališkumą, o gautą informaciją paskelbti visuomenei. Taip pat imtis veiksmų užtikrinant, kad A. Alekseičiko-Kirinovo pacientams būtų suteikta tinkama psichologinė pagalba ir nenutrūkstamas gydymas. Tai galėtų apimti laikinas kompensacines priemones, skirtas pacientams, kurie liko be priežiūros. Galiausiai, būtina suorganizuoti viešą diskusiją su psichikos sveikatos specialistais, pacientų teisių gynėjais ir visuomene, siekiant išspręsti konfliktą ir atkurti pasitikėjimą institucijomis“, – taip pat teigiama partijos rašte.
Nacionalinis susivienijimas teigia, kad Lietuvos žmogaus teisių centro vadovės Jūratės Juškaitės vieši komentarai apie A. Alekseičiko darbą ne tik šališki, neetiški ir nepagrįsti, bet ir tiesioginis bandymas atgaivinti sovietinę praktiką naudoti psichiatriją ideologiniam tikslui – užkirsti kelią bet kokioms diskusijoms apie praeities medicinos praktikas ar jų kritinį įvertinimą. Atkreipiamas dėmesys, kad buvę Seimo nariai, pasinaudodami šia situacija, pradėjo viešai agituoti už vadinamųjų konversijos terapijų draudimą. Partijos vertinimu, tai reiškia tiesioginį ir nedviprasmišką valdžios užmojį pakreipti psichiatrijos mokslą ir gydymą ideologine linkme, nepaisant pacientų teisių ir poreikių.
„Agresyvus garsaus Lietuvos psichiatro puolimas, remiantis iš konteksto ištrauktais ir be leidimo paviešintais jo žodžiais, taip pat prieš jį nukreipta atvirai šmeižikiška retorika prikėlė iš užmaršties tamsiausius sovietinės okupacijos laikus, kai būdavo organizuojamos ilgalaikės režimui neįtinkančių asmenų politinio smerkimo ir moralinio bei psichologinio terorizavimo kampanijos“, – teigiama reikalavimo rašte.
„Šis įvykis kelia principinį klausimą dėl psichiatrijos nepriklausomumo šių dienų Lietuvoje ir kolegialumo normų šios srities profesinėje bendruomenėje. Joje derėtų ir yra būtina skatinti diskusijas apie terapijos metodus ir požiūrius, o ne praktikuoti ideologinio priešiškumo ir nepakantumo motyvuojamą susidorojimą su profesijos kolegomis. Šiuo atveju su A. Alekseičiku-Kirinovu yra akivaizdžiai susidorota. Panašaus susidorojimo praktika yra lengvai atpažįstama iš piktnaudžiavimų psichiatrija sovietmečiu, kai psichiatrija buvo tapusi politinių represijų įrankiu, vadinamąja politine psichiatrija, skirta nutildyti disidentus bei žmones, nepritarusius oficialiai komunistinei ideologijai ir okupaciniam režimui. Visas šios politinės psichiatrijos apraiškas turime kuo anksčiau atpažinti ir neleisti joms vėl išplisti ir įsitvirtinti šiandienos Lietuvoje“, – komentavo Nacionalinio susivienijimo pirmininkas prof. Vytautas Radžvilas.