2021 11 25
Lapkričio 23-25 dienomis Kopenhagoje (Danija) Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė Europos vėjo energetikos gamintojų organizacijos „Wind Europe“ konferencijoje „Electric City 2021“ pristatė ambicingą Lietuvos planą plėtojant jūrinio vėjo energetiką – 2023 m. bus skelbiamas 700 MW galios jūrinio vėjo parko Baltijos jūroje projekto įgyvendinimo konkursas.
„Lietuva aktyviai ruošiasi jūrinio vėjo energetikos Baltijos jūroje plėtrai, todėl galimybė su didžiausiais pasaulio vėjo pramonės atstovais pasidalinti žinia apie planus ir artėjančią vystytojo atranką yra labai svarbi. Ambicijos ženkliai didinti atsinaujinančių išteklių energijos gamybą padės ne tik pasiekti Žaliojo kurso tikslus, bet ir padidinti energetinį saugumą, nes Lietuva šiuo metu vis dar importuoja apie 70 procentų suvartojamos elektros energijos. Pirmo jūrinio vėjo parko generacijos užteks patenkinti ketvirtadaliui Lietuvos elektros energijos poreikio“, – konferencijoje kalbėjo D. Garbaliauskaitė.
Viceministrė taip pat akcentavo, kad Lietuvoje paraleliai su žaliuoju energetikos perėjimu vyksta ir kita transformacija – sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros tinklais. Ruošiantis atsijungimui nuo Rusijos sinchroninės sistemos, Lietuva investuoja į elektros tinklų stiprinimą, sistemos balansavimo, energijos kaupimo sprendimus ir visa tai padės pasirengti didelių atsinaujinančios energijos kiekių integravimui.
Renginio metu D. Garbaliauskaitė ir Lietuvos energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys taip pat dalyvavo dvišaliuose susitikimuose su jūrinio vėjo pramonės atstovais – Vokietijos RWE, Prancūzijos „TotalEnergies Renewables“, jūrinio vėjo parkų statytojais Nyderlandų „Van Oord Offshore Wind“, Kanados „Northland Power“, Danijos „Orsted“, Lenkijos „PKN Orlen“. Viceministrė taip pat dalyvavo diskusijoje su danų įmone „European Energy“, jau investuojančia į projektus Lietuvoje ir planuojančia investicijas ženkliai didinti.
Viceministrės D. Garbaliauskaitė Lietuvos jūrinio vėjo energetikos projektais besidominčioms įmonėms plačiau pristatė šiuo metu Seime svarstomas vystytojo atrankos sąlygas. Įmonių atstovai palankiai vertina pirmojo Lietuvoje jūrinio vėjo parko vystymo sąlygas, domisi investicijų galimybėmis.
„Wind Europe“ konferencija „Electric City 2021“ – didžiausias vėjo energetikos vystymo renginys Europoje. Šių metų konferencijoje dalyvavo daugiau nei 7000 dalyvių. Konferencijoje vėjo energetikos pramonės lyderiai, perdavimo sistemos operatoriai ir politikos atstovai diskutavo, kaip padidinti jūrinio vėjo generaciją Europoje.
Energetikos ministerijos nuotrauka.