Gyvename laikais, kada galime įsigyti ar turėti kone viską. Nuo technologijų iki gražiausių drabužių, šiuolaikiniai žmonės nuolat randa daiktų, kurie neša džiaugsmą ir sukuria geras emocijas. Tačiau dėl to auga vartojimas ir atsiranda daugiau taršos, atliekų. Atsakingas atliekų surinkimas ir tvarkymas – tik vienas iš būdų, kaip galima sumažinti savo anglies pėdsaką bei prisidėti prie tvaresnės ateities.
Sumažinti, pakartotinai naudoti ir perdirbti
SPP – gyvenimo būdo filosofija (angl. Reduce, Reuse & Recycle), kuri remiasi siekiu gyventi tvariau. Dabar tokia filosofija sulaukia vis daugiau dėmesio. Gerai tai, kad būti tvariu dabar yra kone tas pats, kas būti madingu, todėl ir jauni žmonės, ir senjorai gali lengvai į tai įsitraukti.
Kokie svarbiausi SPP akcentai?
- Jei įmanoma, mažinkite vartojimą.
- Suteikite panaudotiems daiktams antrą gyvenimą, užuot pirkę naujus.
- Rūšiuokite tokias medžiagas kaip popierius, plastikas ir stiklas bei rūpinkitės, kad jos būtų perdirbamos.
- Išnaudokite paslaugas, kurias siūlo artimiausias atliekų tvarkymo centras
Artimiausias atliekų tvarkymo centras priima stambiagabarites, pavojingas arba įvairių kitų rūšių atliekas, kurios netelpa į įprastą konteinerį arba negali būti ten išmestos. Atliekų tvarkymo centras – daug skirtingų objektų. Tai – didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė (DGASA), sąvartynas, atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai, žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės ir ne tik. Atliekų tvarkymo centras – platus terminas, tačiau visi jie rūpinasi tuo pačiu, kad visos surenkamos ir priduodamos atliekos būtų tinkamai tvarkomos. Netinkamas jų išmetimas labai prisideda prie dirvožemio, miškingų vietovių ar net urbanizuotų vietovių užterštumo.
Rasti tokias aikšteles taip pat nėra sudėtinga. Jei gyvenate mieste, tereikia pasidomėti vietinio atliekų tvarkymo centro pateikiama informacija. Pavyzdžiui, Kauno RATC (regioninis atliekų tvarkymo centras) savo svetainėje nurodo tokių aikštelių adresus. Taip kiekvienas Kauno regiono gyventojas lengvai ras, kur yra jam artimiausias atliekų tvarkymo centras.
Sąmoningai vartokite elektros energiją
Šioje vietoje galima duoti net kelis mažesnius patarimus:
- Pirkimo metu prioritetą visada teikite aukštesnio efektyvumo technikai;
- Įsigykite išmanius jungiklius ar kištukus, kurie padėtų valdyti elektros prietaisų naudojimą maksimaliam efektyvumui;
- Investuokite į saulės modulius (jei gyvenate nuosavame name) arba rinkitės elektros energijos tiekimo planą su elektra, pagaminta tik iš atsinaujinančių šaltinių;
- Lauko apšvietimui įsirenkite judesio detektorius.
Rinkitės vietinių ūkininkų augintą produkciją, vartokite daugiau augalinės kilmės produktų
Kiekvienas mūsų pasirinkimas turi pasekmes. Net ir parduotuvėje, pirkdami vienokią ar kitokią prekę, darome tam tikrą įtaką visam mus supančiam pasauliui. Pavyzdžiui, pirkdami ekologiškai pagamintą vietinių augintojų produkciją, sumažinsite susidarančios taršos kiekį. Juk atgabenti mėsos produktą iš kitos Europos dalies, pavyzdžiui, Ispanijos – logistiškai sudėtinga užduotis. Jos metu susidaro daug taršos. Tai nėra tvarus pasirinkimas.
Daug tvariau – viską atgabenti iš kito Lietuvos miesto ar regiono. Jeigu maistas atkeliauja iš toli, bet nėra pilnai suvartojamas, tada transportavimo tarša būna padaroma veltui. Norint mažinti atliekų kiekį ir dėl to, kad efektyviau vyktų jų surinkimas, tvarkymas, verta palaikyti vietinių ūkininkų produkciją.
Taip pat, ten kur pavyksta, sumažinus mėsos ir pieno produktų vartojimą galima gerokai sumažinti anglies dioksido pėdsaką. Gyvulininkystė labai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo.
Persėskite į viešąjį transportą
Kai tik įmanoma, neužveskite savo automobilio. Net jei tai ir taupus hibridas ar elektromobilis, planeta jums padėkos, jei vietoje to rinksitės viešąjį transportą, važiuosite kartu su kitais žmonėmis, sėsite ant dviračio, el. paspirtuko ar eisite pėsčiomis.