1 klaida. Per stiprus dantų valymas
Jeigu dantys pernelyg stipriai valomi dantų šepetėliu, nusišlifuoja juos saugantis emalis. Taip pat per intensyviai darbuojantis šepetėliu, galima nustumti dantenas ir atidengti jautrius dantų kaklelius.
Tikėdamiesi geriau pašalinti apnašas ir pakitusią spalvą, daugelis renkasi dantų pastą su agresyviomis šveitimo medžiagomis, kurios taip pat žaloja dantų emalį. Gydytojas odontologas visada patars valytis dantis tik lengvai spaudžiant bei atsakingai rinktis dantų pastą, kreipiant dėmesį į jos sudėtį.
Dėl dantų šepetėlio kietumo pasitarkite su gydytoju-odontologu.
Būtina prevencijos priemonė – profesionali burnos higiena, kurios metu Jus visada pakonsultuos bei patars, kaip valyti ir prižiūrėti dantis.
2 klaida. Neteisinga dantų valymo kryptis
Ilgą laiką tai buvo taisyklė – valyti nuo raudonos dalies, tai yra, dantenų, į baltą, tai yra, danties vainiką. Tačiau ši taisyklė jau atgyvenusi. Jeigu dantų šepetėlis juda tik kryptimi nuo dantenų į danties kramtomąjį paviršių, šereliai nepatenka po dantenų krašteliu. O būtent ten ypač mėgsta veistis bakterijos, sukeliančios dantų ėduonį ir periodonto ligas.
Gydytojai odontologai rekomenduoja vadinamąją boso arba vibracijos techniką. Dantų šepetėlis priglaudžiamas prie dantenų krašto 45 laipsnių kampu ir vietoje judinamas lengvu, virpančiu judesiu.
Taip iš tarpdančių ir dantenų pakraščių pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Po to šepetėliu lengvais sukamaisiais judesiais nuvalomas liežuvis.
3 klaida. Pieninių dantų nevertinimas
Plačiai paplitusi nuomonė, kad pieniniams dantims reikia mažiau priežiūros, nes jie vis vien po keleto metų iškris. Dėl to daugelis tėvų nelabai rūpinasi pirmaisiais savo vaikų dantimis. Tačiau pažeisti pieniniai dantys, neretai įtakos turi ir nuolatiniams.
Dėl to būtina rūpestingai prižiūrėti ir pirmuosius dantis, kurie išdygsta dar kūdikystėje. Labai svarbu išvengti vadinamojo buteliuko ėduonies. Jis gali atsirasti, jeigu kūdikis dažnai iš buteliuko geria saldintas arbatas.
4 klaida. Kramtomosios gumos kramtymas atstoja dantų valymą
Kramtomosios gumos kramtymas neatstos dantų šepetėlio, pastos ir siūlo. Tiesa, intensyvus kramtymas skatina seilių gamybą. Dėl to valosi maisto likučiai iš tarpdančių. Kramtomoji guma padeda ir po valgio burnoje atsiradusį rūgštingumą greičiau atstatyti į optimalų lygį, kuriame ėduonies bakterijos turi mažiau galimybių daugintis.
Antibakterinis ir turintis fluoro burnos skalavimo skystis yra visai gera priemonė užbaigti dantų valymo procedūrą. Deja, apnašų taip lengvai nuplauti neįmanoma. Kur nepasiekia dantų šepetėlis, turi būti naudojamas siūlas arba plonas tarpdančių šepetėlis.
5 klaida. Jeigu dantenos nekraujuoja, vadinasi, jos sveikos
Visiškai teisingai – dantenų kraujavimas yra užtikrintas dantenų uždegimo ir periodontito požymis. Tačiau jeigu dantenos nekraujuoja, dar nereiškia, kad jos sveikos. Pavyzdžiui, rūkančiųjų atveju požymiai gali nepasirodyti, netgi ligai toli pažengus. Dėl nikotino poveikio jų kraujagyslės taip susiaurėja, kad nedideli pakraujavimai gali likti ir nepastebėti.
Ligą pastebėti pavėluoja ir tie, kurie dantims valyti nenaudoja siūlo ar tarpdančiams skirtų šepetėlių.
Uždegimai dažniausiai prasideda būtent po dantenomis, kur nepasiekia šereliai. Tuomet uždegimas lieka nepastebėtas, nes valantis dantis nesimato kraujo. Išeitis? Reguliarūs vizitai pas gydytoją-odontologą.
Jei Jus domina odontologų paslaugos, parašykite mums